Спорудження багатоквартирних житлових будинків давно стало в Україні прибутковою справою. Не оминула ця тенденція і Нову Каховку. В останні роки у місті виросло кілька таких будівель. Причому таке будівництво часто супроводжувалося порушенням законів, будівельних норм і протестами громадськості. Бо забудовники спочатку розвалювали будівлі в історичній частині міста, охоронюваної законом, а потім споруджували висотки.
Так було, наприклад, із руйнуванням будівель міського відділу освіти на вул. Героїв України та колишньої вечірньої школи на вул. Історичній. Так нині робиться на проспекті Дніпровському на місті колишнього готелю «Дружба».
Добралися до передмістя Херсона
А два роки тому наші забудовники добралися до обласного центру. У передмісті Херсона Кіндійці посеред приватного сектору вони почали будівництво багатоквартирного будинку. Цим зацікавився Центр журналістських розслідувань. Журналіст Василь Тарпан провів свої дослідження і вияснив схему, яка була успішно апробована в новій Каховці.
Будівництво висотки у Кіндійці
Так, за даними Кадастрової карти України, земельна ділянка площею у 0,27 га за адресою вул. Високосній, 19-Г, на якій зводився багатоповерховий будинок, знаходилася у комунальній власності Антонівської селищної ради. Наприкінці 2016 року ділянку передали в оренду трьом мешканцям нової Каховки – Валерію Сєрову, Дмитру Розломію та Єлизаветі Лук’яненко. Вони стали замовниками будівництва багатоповерхівки посеред селища.
Знайомі всі обличчя
Цікаво, що споруджувала багатоповерховий будинок будівельна компанія-підрядник ТОВ «Олеся», що належить Валерію та Валентині Сєровим. У власності Сєрова також Новокаховський залізобетонний завод, тенісний клуб і ТОВ «Система-майстер»
Другий орендар – Дмитро Розломій – син депутата Новокаховської міської ради, голови планово-бюджетної комісії Павла Розломія, директора та одного із кінцевих бенефіціарів аудиторської компанії «Фінансові резерви», що інвестує в будівельні проекти.
Третій орендар – Єлизавета Лук’яненко, дочка секретаря Новокаховської міської ради Олександра Лук’яненка, дружина якого є співвласницею тієї ж аудиторської компанії «Фінансові резерви».
Як працює ця схема
І от як працює наш доморослий «сімейно-клановий підряд».
Як правило, ТОВ «Олеся» виконує будівельні роботи, замовником яких є його інша компанія – «Система майстер». Вона ж реалізує збудовані квартири, а інвестує в будівництво АК «Фінансові резерви». Ці компанії за рішеннями місцевої влади отримують у Новій Каховці привабливі земельні ділянки під будівництво багатоповерхових житлових будинків. Якщо ж на тих ділянках знаходилися будівлі з фонду комунальної власності – їх просто зносили, а на їхньому місці виростали новобудови.
Наприклад, у 2015 році АК «Фінансові резерви» та ТОВ «Олеся» у Новій Каховці побудували багатоквартирний будинок на вул. Історичній, 5. Новокаховська міська рада виділила їм землю комунальної власності разом із будівлею колишньої вечірньої школи. По завершенню будівництва багатоквартирного будинку у цокольне приміщення перенесли відділ освіти, а земельну ділянку комунальної власності і саму будівлю, що знаходилась на вул. Героїв України, 6 , так само здала в оренду компанії АК «Фінансові резерви» нібито для реконструкції. Яка насправді обернулась повним знищенням приміщення.
Так руйнувалася будівля міськво
Кримінальні справи і суддівські рішення
У квітні 2016 року громадські активісти збирали підписи під зверненням до начальника Новокаховської поліції з вимогою розслідувати факт знищення історичної будівлі. Перед цим у березні 2016 року Новокаховський міський суд постановив вилучити усі проектні документи та договір про спільну діяльність ТОВ «АК «Фінансові резерви» і Новокаховської міської ради, на цей час будівництво мало бути зупинено. Але натомість воно тривало.
Тоді ж було відкрито кримінальне судове провадження, в якому Управління ДАБІ у Херсонській області вимагало зупинити будівельні роботи у цій будівлі, посилаючись на свій наказ, але Херсонський окружний адміністративний суд фактично розв’язав руки ТОВ «АК «Фінансові резерви» та постановив: наказ Управління ДАБІ скасувати і визнати недійсним. І вже у 2017 році на цій ділянці виросла нова багатоповерхівка, де частина приміщень була здана під офіси, інша під житлові квартири. А нині на ділянці між двома вказаними вулицями вже височить кілька багатоповерхових будинків.
Влада і власні інтереси
Тут виникає питання: яким чином Сєрову, Розломію та Лук’яненко вдається отримати найкращі ділянки? Усе дуже просто: представники цих родин входять до міської влади, яка розподіляє власність громади. Секретарем Новокаховської міської ради є Олександр Лук’яненко, дружина якого разом з Павлом Розломієм фінансує девелоперські проекти. Тож підготувати проєкт будь-якого потрібного рішення про здачу ділянки в оренду для нього не проблема. Щоправда, знаючи антикорупційне законодавство України, Олександр Володимирович під час голосувань завбачливо заявляє про конфлікт інтересів. Так, під час сесійних засідань з початку 2016 року по лютий нинішнього він заявляв про конфлікт інтересів 58 разів, ставши рекордсменом з цього показника серед народних обранці. Це у тих випадках, коли на голосування ставилося питання, яке стосувалося безпосередньо його самого чи його близьких родичів.
Секретар Новокаховської міськради олександр Лук'яненко
Павло Розломій теж є депутатом Новокаховської міської ради від партії «Відродження». Мало того, він ще й голова планово-бюджетної комісії, користується особливим покровительством міського голови Володимира Коваленка. Ще б пак: в одній з новобудов мер отримав квартиру, заявивши, що її купила його дочка, яка працює в одному з вишів Миколаєва. Своє майно Павло Іванович часто-густо ховає за родичами, тим паче це зробити в його ситуації досить легко. Він має прийомного сина з іншим прізвищем – Олександра Крименчука, на якого й оформлює частину свого майна. А цього року О. Крименчук почав будівництво житлово-офісного центру на місці колишнього спортмайданчика Новокаховського агроколеджу по вул. Дружби. Цю земельну ділянку він отримав у оренду від міської ради.
Готельний комплекс "Заплава" Павла Розломія
Син іде стопами батька
Рідний же син Павла Івановича – Дмитро Розломій – веде будівельний бізнес не лише на Херсонщині. У 2015 році в окупованому Криму, а саме в елітній Лівадії, було зареєстровано будівельну компанію «НК-СТРОЙ», одним із власників якої є Дмитро Павлович Розломій. Компанія має 33 види діяльності – від будівництва житлових будинків до буріння свердловин, на які в окупованому Криму зараз великий попит. Однак особливої активності, судячи із фінансових звітів, не виявляє.
Дмитро Розломій у Криму
Ще один штрих до портрету новокаховського забудовника: свого часу радниця міського голови Херсону Катерина Гандзюк писала, що Дмитро Розломій за фальшивим посвідченням журналіста отримав дозвіл на зброю.
Список земельних ділянок, виділених Новокаховською міською радою згаданим бізнесменам та депутатам, чималенький.
Зокрема, Павлу Розломію вдалось отримати територію човникової станції у мікрорайоні Центральна Основа, на місці якої був зведений його комплекс відпочинку «Заплава», урочисто відкритий 27 липня 2018 року.
Теніс із будовами
Директор ТОВ «Олеся»Валерій Сєров є також співзасновником ТОВ «Тенісно-спортивний клуб «Нова Каховка». У 2016 році Новокаховська міськрада прийняла рішення перенести тенісний клуб з вул. Дружби, 5-А в інше місце. А через два роки управління містобудування та архітектури міської ради надало містобудівні умови тенісно-спортивному клубу для будівництва двоповерхового восьмиквартирного житлового будинку за адресою… вул. Дружби, 5-А. Хоча на тому місті Лук’яненко і Сєров колись давно обіцяли збудувати тенісні корти.
Тут мали бути тенісні корти
Тепер ця приваблива територія буде забудована Валерієм Сєровим нібито для потреб тенісно-спортивного клубу.
Отже, ви зрозуміли, для чого люди йдуть до міської ради? Щоб лобіювати власні і корпоративні інтереси, а не думати про вас, шановні виборці. Тож на майбутніх місцевих виборах, які мають відбутися у жовтні цього року, нам усім треба добре думати, за кого голосувати на виборчих дільницях. Аби потім не кліпати очима, коли безкарно руйнуватимуться історичні будівлі в угоду чиїмось бізнесовим інтересам.
У статті використані матеріали Центру журналістських розслідувань.