ПрАТ «Укргідроенерго» вже вдруге намагається протягнути проєкт будівництва Каховської ГЕС-2. Нагадаємо, в лютому цього року Херсонська облдержадміністрація відмовила в оцінці впливу на довкілля. Причина – компанія вказала недостовірні дані. Тепер компанія звернулася до міністерства екології і природних ресурсів, щоб отримати позитивний результат. Попри негативний суспільний резонанс та протест науковців, екологів і громадськості Херсонщини, розробники не відступилися від свого наміру.
Чому ж «Укргідроенерго» знову намагається реалізувати сумнівний проєкт? Про це у студії Суспільного радіо в Херсоні журналіст Оксана Корінна говорила з фахівцями – економістом на гідрологом.
ГЕС-2 знищить цілі території
– Відповідь дуже проста – це інвестиційний проєкт, – каже Андрій Яценко, голова обласної організації Спілки економістів України, член науково-технічної ради Національного природного парку «Нижньодніпровський». – Такі проєкти є двох типів. Одні спрямовані на розвиток держави чи бізнесу, екології, архітектури, економіки тощо. Інші спрямовані на те, щоб група осіб могла будь-яким чином заробити гроші. Оцей проєкт я б навіть не називав інвестиційним, бо він спрямований не на розвиток. А на те, щоб кілька осіб могли заробити. Але це буде дуже висока ціна для людей і громад. І не тільки для Херсонщини, а для всієї України і навіть Європи.
Андрій Яценко
На думку Андрія Анатолійовича, наш край унікальний тим, що тут знаходяться два біосферних заповідника всесвітнього значення – Чорноморський і «Асканія-Нова». Ідея побудови ГЕС-2 виникла ще у 1950-ті роки. Нинішні розробники проєкту кажуть, що основне його завдання – не економічне, не екологічне і не стратегічне. Це тільки науково-технічний проєкт. Тобто, при пікових навантаженнях Каховської ГЕС обладнання нібито може вийти з ладу. Щоб його зберегти, на думку розробників, треба збудувати ГЕС-2.
Це технічне питання розглядалося кілька разів, у тому числі на науково-технічній раді Національного природного парку «Нижньодніпровський». І практично усі науковці – кандидати і доктори наук, професори з екології, гідротехніки, архітектури – визнали, що це не просто велика авантюра, а буде велика біда для всієї Європи, якщо цей проєкт почнуть реалізувати.
– ГЕС-2 знищить цілі території, – упевнений А. Яценко. – І самі розробники це визнають. Кажуть: «Так, ми трохи села Веселого знищимо, трошки Козацького разом з «Нібулоном», трошки пляжу в Новій Каховці, затопимо столітні дерева… Ну і що? Нові виростуть. Але ж ми заробимо 500 мільйонів євро». Таких грошей ні в держави, ні у розробників нема. І дурних бізнесменів за кордоном, які готові викинути такі кошти теж нема. Ці гроші наші діти віддаватимуть багато років.
На думку А. Яценка, крім групи аферистів, є ще якісь чиновники в уряді, які просувають цей проєкт. Так само у Європейському банку реконструкції і розвитку є люди, які хочуть надати цей кредит «Укргідроенерго». Тому треба звертатися до Служби безпеки України, бо тут не тільки економічні небезпеки для держави, а й для життя громадян. Щоб СБУ вияснила, хто просуває цей проєкт.
"Про нас літописи не пишуть"
Інженер–гідролог Ганна Михайлівна Зарудня займається дослідженням гідрологічного режиму річок України. Вона нагадала, що за результатами недавнього круглого столу в Херсоні була ухвалена резолюція щодо недоцільності будівництва Каховської ГЕС-2. Її планують спорудити на існуючій греблі гідроелектростанції.
– Каховська ГЕС працює не на повну потужність, – зазначає Ганна Михайлівна. – Це через те, що нині на випаровування і фільтрацію ідуть великі витрати дніпровської води. Тому нестача води не дозволяє працювати станції на повну. Отже, виникає велике запитання: як же працюватиме ГЕС-2, якщо не вистачає води навіть для існуючої гідроелектростанції?
Фахівець проаналізувала документи, представлені розробниками. І зробила висновок, що не було зроблено ретельного дослідження проблем, пов’язаних з будівництвом ГЕС-2. Від греблі до Херсона всього 70 км. Це єдина ділянка Дніпра, де русло знаходиться в природному стані. Якщо побудують нову ГЕС, то цей стан буде порушений. Передбачається різке коливання рівня води. Негативних змін зазнає територія від греблі до селища Антонівки – передмістя Херсона. Руйнуватимуться береги, продукти руйнування відкладатимуться в руслі. Це призведе до замулювання ріки і заболочування берегів.
– Розробники планують збільшити швидкість течії, – продовжує інженер-гідролог. – Це особливо негативно впливатиме на правий берег Дніпра. Він швидше руйнуватиметься. У своїх висновках автори проєкту спираються на дані літописів різних часів. Коли я прочитала, мене це вразило. Вони взяли для аналізу водного режиму історію Дніпра за 3618 років, починаючи з 1774 року до нашої ери. Це взагалі неприпустимо. Для розрахунків слід використовувати дані постійних гідрологічних спостережень останніх років. Я знайшла велику кількість інших помилок у звіті про вплив на довкілля, він складений дуже непрофесійно.
З висновками Г. Зарудньої ознайомилися науковці Інституту проблем природокористування та екології міста Дніпра. Вони повністю погодилися із зауваженнями і аналізом Ганни Михайлівни. І також виступають проти будівництва Каховської ГЕС-2. Тобто, проблема вже вийшла за межі Херсонської області. І не тільки в наукових колах. Свою незгоду із проєктом висловили громадські, екологічні і правозахисні організації Херсонщини. Також підтримають цю позицію деякі всеукраїнські організації.
Хто хоче заробити гроші
– Люди розуміють, що цей проєкт може привести до техногенної і екологічної катастрофи європейського масштабу, – додає Андрій Яценко. – Адже Каховська ГЕС знаходиться у місці, де Дніпро виходить на дельту, а далі йде до Дніпро-Бузького лиману і моря. Катастрофічні наслідки будуть для всієї Європи і світу. Просто через те, що хтось захотів заробити гроші.
На думку фахівця, якщо «Укргідроенерго» продовжуватиме реалізацію цього проєкту, то розробники мають понести кримінальну відповідальність.
Хто хоче заробити на цьому проєкті?
А от депутати Новокаховської міської ради, які дали дозвіл на розробку земельної документації території під будівництво, жодної відповідальності не понесуть. Адже рішення прийнято колегіально, тому конкретну особу не можна покарати. Наших обранців не зупинив активний протест проти будівництва ГЕС-2 мешканців міста, екологів, архітекторів і правозахисників. Мабуть, на цьому проєкті в Новій Каховці теж хтось дуже хоче заробити.