Як ми повідомляли, ПрАТ «Укргідроенерго» опублікувало на сайті Міністерства енергетики та захисту довкілля України повідомлення про планову діяльність «Будівництво та експлуатація гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2» загальною встановленою потужністю 250 МВт». У зв’язку з цим ряд громадських організацій подали свої зауваження та пропозиції.
Зокрема, це ГО «Українська природоохоронна група», Національний екологічний центр України, ГО «Новокаховське товариство охорони культурної спадщини, доктор технічних наук Д. В Стефанишин, жителі Нової Каховки О. С. Димченко, Ю. І Дерновий, Т. О. Федчук, В. С. Рожко, департамент енергетики та екології Херсонської обласної державної адміністрації. Також надіслали свою резолюцію учасники круглого столу в Херсоні «Каховська ГЕС-2: вплив на довкілля, річку Дніпро та наслідки для громад Херсонщини». Свої зауваження висловив і департамент екологічної оцінки та контролю Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Усього подано кілька сотень зауважень – як чисто технічних і вузькопрофесійних, так і масштабних, які стосуються глобальних екологічних проблем, пов’язаних із можливим будівництвом. Фахівці звертають увагу на недостатність досліджень та недостовірність даних щодо оцінки впливу на довкілля Херсонщини Каховської ГЕС-2, вказують на непоправну шкоду флорі і фауні Півдня України. Розробники не деталізували чимало технічних характеристик планової діяльності. Зокрема, технічні параметри греблі, характеристики Каховського водосховища до і після будівництва, типи турбін та електрогенеруючого обладнання, опис всіх технологічних процесів та очікувані рівні викидів/скидів забруднюючих речовин в повітря, воду і ґрунти.
Крім того, необхідно провести польові дослідження із залученням фахових науковців щодо впливу ГЕС-2 на флору і фауну регіону, в тому числі на види, занесені до Червоної книги, а також на міграцію риб, описати компенсаційні заходи, що будуть застосовані для усунення або зменшення негативних впливів на довкілля.
Пропонується також розглянути альтернативу ГЕС-2, а саме побудову акумуляторного сховища електроенергії на 250 МВт.
Голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк прямо вказує, що загалом будівництво Каховської ГЕС-2 є недоцільним, оскільки воно матиме довготривалий негативний вплив на Дніпро та річковий басейн. А розвиток Каховського гідровузла він вважає недоречним і зазначає, що у Повідомленні про планову діяльність не наведена інформація про необхідність зміцнення берегової лінії в Новій Каховці, проведення заходів із виключення впливів на башту Вітовта, вирішення завдання забезпечення стійкості греблі, обсягів видалення зелених насаджень, облаштування протизсувних споруд, запобігання просідання ґрунтів, облаштування поясів санітарно-захисної зони для проєктованих артезіанських свердловин тощо.
Доктор технічних наук Дмитро Стефанишин, спеціаліст із безпеки гідротехнічного та гідроенергетичного будівництва, зі свого боку вказує на те, що мають бути представлені результати оцінювання додаткового ризику аварії на гідровузлі після спорудження ГЕС-2.
«ПрАТ «Укргідроенерго» своїм повідомленням сама підтверджує неможливість будівництва, – зазначає житель Нової Каховки Юрій Дерновий. – Бо сучасні гідротехнічні проєкти повинні не знищувати вже (навіть частково) і так спотворені Каховською ГЕС-1 екосистеми і погіршувати вплив на довкілля». Щодо необхідності ГЕС-2 для вирівнювання електроенергії в пікові режими, активіст зауважує, що наш величний Славутич перетвориться у ще більшу стічну трубу і працюватиме як зливний бачок в сантехнічному приладі.
Юрій Іванович пропонує альтернативу: встановлення так званих турбін потоку у каналі ГЕС і далі по течії. Така технологія вже використовується у світі.
Голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва вказує на те, що проектне розташування споруд ГЕС-2 надано в первинному вигляді без урахування рішень, прийнятих щодо захисту пам’ятки національного значення «Башта Вітовта», тож приведе до порушення стану пам’ятки середньовіччя. Також звертає увагу, що розробники вказують на рівень коливання води при роботі ГЕС-2 в Дніпрі 30 см. У той час, як гідрогеологи розрахували, що амплітуда досягне 1,2 м. Це призведе до заболочування міського парку Нової Каховки та загибелі дерев і розмиву берегів.
«Будівництво і експлуатація ГЕС-2 буде нести значний негативний вплив на довкілля, що є підставою відмови у видачі документа дозвільного характеру, а саме: висновку з оцінки впливу на довкілля по вказаній планованій діяльності з урахуванням частини п’ятої статті 4.1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», – робить висновок фахівець.
Директор департаменту енергетики та екології ХОДА Михайло Зайцев вказує на необхідність оцінити вплив на довкілля при проведенні робіт при перенесенні та зворотному перекладанні автодороги Р47 Херсон – Нова Каховка – Генічеськ, залізничної колії, газопроводу високого тиску, кабельних і електричних мереж, оцінити втрати рекреаційної та туристичної галузі, передбачити компенсаційні заходи від трати більшої частини земель рекреаційного призначення (Солов’їний гай), розрахувати втрати аквакультури, компенсаційні заходи по знищенню кормової бази риб та для відтворення іхтіофауни.
Активістка Тетяна Федчук звертає увагу на шкідливий вплив можливого будівництва на флору і фауну Національного природного парку «Нижньодніпровський». Розробники зазначають, що заходи з мінімізації шкідливого впливу узгоджені з керівництвом парку. А між тим ст. 21 Закону «Про природно-заповідний фонд України» визначає, щов національних природних парках «забороняється діяльність, що може призвести до погіршення стану навколишнього природнього середовища».
У Резолюції вищевказаного круглого столу в Херсоні вказується на те, що шкідливий вплив існуючої Каховської ГЕС та Каховського водосховища на екологічний стан Нижнього Дніпра підтверджений численними науковими дослідженнями. Тож доцільніше вивчати питання про ліквідацію ГЕС і спуск водосховища.
Цілих 17 зауважень додав до Повідомлення про планову діяльність департамент екологічної оцінки та контролю Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Усе це свідчить про те, що ПрАТ «Укргідронерго», м’яко кажучи, недостатньо серйозно підійшло до проштовхування свого амбіційного проєкту. А грубо кажучи, намагається втюхати громадськості і державі дуже дорогу авантюру (вартістю 500 млн євро), наслідки якої можуть призвести до масштабної екологічної катастрофи, і не тільки в нашому регіоні.