Додати новину ОСББ

Новокаховська ТВК почала роботу зі скандалу


  Гунько Олександр     10.09.2020    6189   

У неділю, 6 вересня, Новокаховська міська територіальна виборча комісія розглядала питання про утворення виборчих округів. У роботу комісії втрутилися представники ЗМІ, унаслідок чого, голова комісії закрила засідання та викликала поліцію. Однак засідання продовжилося під головуванням заступника, постанову про округи було затверджено. Про це повідомила Громадянська мережа ОПОРА за виборами в Херсонській області.

Боротьба за кількість округів



На засіданні розглядали два варіанти утворення територіальних виборчих округів. Перший варіант передбачав поділ на 3 округи, другий – на 5 округів. Голова Новокаховської міської ТВК Людмила Куликова – представниця місцевої організації політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – зазначає:
«На засіданні я зачитувала, чому згідно зі статтями в Законі ми не можемо прийняти три округи. У цьому варіанті є порушення: не дотримано принцип неперервності меж округів. Селища Веселе і Козацьке об’єднали в один округ з селищами Райське, Дніпряни та іншими. Це порушення Закону. В іншому варіанті, де п’ять округів, Козацьке та Веселе приєднані до найближчих дільниць на проспекті Дніпровському та вулиці Історичній…
Я запропонувала поділ на п’ять округів на рівних умовах, враховуючи кількість виборців і мандатів. Коли я поставила цей варіант на голосування, представники ЗМІ перебивали мене, не дали ознайомитися членам комісії з розрахунками та перешкоджали роботі. Тому я закрила засідання та викликала поліцію».



"По-їхньому не вийшло"



А ось що говорять про це засідання ТВК інші учасники події.
Параскева Джуманіязова, голова міської організації партії «За майбутнє»:
«Ми з Вікторією Бейнарович прийшли на засідання ТВК, щоб дізнатися, як будуть розподілені округи. Нам голова комісії не дозволила бути присутніми, сказала, щоб вийшли в коридор. Ми вийшли і чекали там, поки комісія прийме рішення. Більшість членів комісії проголосували за пропозицію Андрія Косонога, щоб створити 3 округи. Це не сподобалося голові ТВК Людмилі Куликовій. Мені казали, що членам комісії пропонували по тисячі гривень, щоб вони проголосували за 5 округів. Але більшість прийняла інше рішення. Тому Людмила Миколаївна підняла кіпіш, викликала поліцію. Зрозуміло, що це не подобається Коваленку і Лук’яненку, бо вони вже продали місця по округах. Вони звикли всіх ламати через коліно, як на сесіях. Але у них нема більшості в ТВК. Тому по-їхньому не вийшло і вони тепер мечуться».
За словами П. Джуманіязової під час засідання були присутні Андрій Пилипович, Дмитро Васильєв, Валерій Брусенський, Ніна Ликашева та Ірена Лепень, які пред’явили посвідчення журналістів.

Кому що вигідно



Андрій Пилипович, член Національної спілки журналістів України:
«Я був на засіданні і робив відеозйомку. Інші представники ЗМІ сиділи за коронавірусною плівкою. Голова комісія сказала, що тут заборонено знімати. Я їй заперечив, адже це дозволяє Закон «Про пресу». Вона поставила це питання на голосування. Більшість членів ТВК проголосували за те, щоб дозволити зйомку. Крім мене, знімала ще журналістка з газети «Говорить Нова Каховка». Комісія мала прийняти рішення про створення виборчих округів на території Новокаховської ОТГ. Надійшло дві пропозиції: 3 і 5 округів. Л. Куликова наполягала, що має бути тільки 5 округів. Почала щось зачитувати. Люди із-за перегородки питали, що вона читає. Більшість членів комісії – новачки у виборчому процесі, вони взагалі мовчали. За законом у нас має бути 3 або 4 округи. Звідки взялося 5, я не знаю. Кажуть, що це вигідно Лук’яненку і Хоменку, аби більше висунути кандидатів, щоб отримати щось від них. Бо на один округ одна партія може виставити 12 кандидатів. Отже, якщо 3 округи – то 36, а якщо 5 – то 60 кандидатів. Та коли голова поставила на голосування свою пропозицію, то проти неї проголосували 10 із 13 членів ТВК. Тоді Куликова оголосила, що закриває засідання і всі можуть розійтися. Дмитро Васильєв їй заперечив: мовляв, це останній день, коли ви повинні утворити округи. Тим більше, що на порядку денному стояло ще кілька питань. Голова ТВК пішла, але всі інші члени комісії залишилися і проголосували за створення трьох округів: 10 – за, 1 проти і одна утрималась. Потім спокійно розглянули інші питання. Скандали були тільки тоді, коли Куликова намагалася протягнути пропозицію від ВО «Батьківщина». Бо Д. Васильєв, І. Лепень та інші обурювалися її авторитарною поведінкою і намаганням нав’язати членам ТВК своє рішення. Коли вона покидала залу, їй сказали, щоб залишила печатку, але вона мовчки пішла. Після закінчення засідання виявилося, що печатка у сейфі, а ключі у Куликової. Їй почали телефонувати, бо протокол без печатки був би недійсним. Виявилося, що вона далеко не пішла, а викликала поліцію і писала заяву на тих, хто їй нібито заважав. Урешті Куликова віддала печатку і протокол затвердили».



Ніхто ні на кого не тиснув



Михайло Властов, член ТВК від партії «Голос»:
«У нашій комісії є представники різних партій – суб’єктів виборчого процесу. На цьому засіданні головним було питання створення виборчих округів. За законом у наших умовах може бути від 3 до 5 округів. Голова комісії Людмила Куликова, яка представляє «Батьківщину», підготувала проєкт рішення про утворення 5 округів. Від представника «Слуги народу» була пропозиція утворити 3 округи. Другу пропозицію Куликова навіть не поставила на голосування. Через це почався скандал, адже усі члени комісії мають рівні права. Кожен з них може вносити на розгляд будь-яке питання. Після того, як голова пішла, ми продовжили засідання. У нас був кворум, ми проголосували за 3 округи, поки вона викликала поліцію і писала заяву, що місцева опозиція нібито зірвала засідання. Я теж вважаю, що 3 округи доцільніше для містян, навіщо людей заплутувати? Це краще і з точки зору логістики, керованості виборчого процесу. Коли голова повернулася і надала нам печатку, ми оформили протокол і вивісили на стенді. Натомість Куликова подала в газету «Говорить Нова Каховка» своє рішення про утворення 5 округів і опублікувала його. 10 вересня о 18.00 у нас буде наступне засідання комісії. У порядку денному стоїть питання про роз’яснення голови комісії, чому вона подала в газету невірну інформацію. А далі будуть наслідки відповідно до чинного виборчого законодавства. Чи висловленні їй недовіри, чи інше рішення. Уже в інтернеті з’явилися замовні статті, що нібито члени комісії прийняли таке рішення під тиском своїх партійних босів. У мене навіть нема осередку партії «Голос» у місті. Не знаю і телефону обласного штабу. Я, може б, і бажав, щоб на мене тиснули, але це робити нікому. Жодного разу не бачив партійних босів, хоча і треба було б зустрітися. Мене випадково знайшли в місті, узнали, що я юрист, запропонували стати членом ТВК. Я погодився, бо «Голос» – це пропатріотична партія».

Що каже закон



Нагадаємо, відповідно до частин 1, 3 та 4 статті 201 Виборчого кодексу України територіальні виборчі округи входять у систему територіальної організації виборів депутатів обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше). Вони утворюються відповідною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам. Орієнтовна кількість таких територіальних округів визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10. При утворенні цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи.

время 0.012951135635376