На черговому засіданні Новокаховської територіальної виборчої комісії зібралося 12 членів із 18. Голова комісії Людмила Куликова зазначила, що 4 особи «ще не визначені, десь витають». Ще одну особу від партії «Перемога Пальчевського» Центральна виборча комісія замінила, вона мала прийняти присягу, але поїхала у відрядження. Тож члени ТВК погодилися з тим, щоб їх колега прийняла присягу на наступному засіданні.
Комісії належало затвердити кошторис, розподілити обов’язки голови, заступника та секретаря, затвердити графік особистого прийому громадян та обговорити публікацію в газеті «Говорить Нова Каховка» щодо розподілу виборчих округів.
На бюлетені потрібно 2,5 мільйона
З першого питання доповідала бухгалтер комісії, яка пояснила, що кошторис складений на підставі середній норм, прийнятих ЦВК. Однак у зв’язку з підвищенням мінімальної зарплати з 1 вересня, коштів «ні на що не вистачає». Тільки на виготовлення виборчих бюлетенів необхідно 2,539 млн грн. Найбільші витрати – зарплати і друкарські послуги. Якщо ж ЦВК уріже бюджет виборів, то доведеться на чомусь економити.
Під час виборчого процесу постійну платню отримуватимуть голова, заступник і секретар. Іншим членам комісії заплатять за 3 дні – день голосування і два дні після – із розрахунку 307,5 грн на день. У дільничних виборчих комісіях на платній основі працюватимуть по дві особи.
Членам комісії необхідно буде роз’яснювати членам ДВК особливості роботи, оскільки там багато новачків. Крім того, ТВК має контролювати виборчі фонди партій.
Кошторис прийняли одноголосно, із правом внесення змін у межах виділених коштів.
Дозвіл на присутність
На засіданні були присутні кілька журналістів, які зареєструвалися до початку. А от Дмитро Васильєв від партії Опозиційна платформа «За життя» запізнився, тож Л. Куликова поставила на голосування, чи можна дозволити його присутність. Хоча на попередньому засіданні він уже був і навіть реєструвався.
– Тобто, партія зареєстрована у ЦВК, а ви будете вирішувати, чи дозволити мені тут бути? – грізним басом озвався Васильєв.
На мить зависла тиша. Члени комісії мовчали.
– Прошу проголосувати, – продовжила голова.
– Ми знаємо його підтверджені повноваження, – раптом промовив член комісії Михайло Властов і рішуче підняв руку. Його підтримали інші члени ТВК.
– Спасибі, – знічено промовила Л. Куликова.
Далі вона кілька хвилин нудно вичитувала обов’язки керівних осіб комісії. Потім зазначила, що 3 члена комісії мають бути присутніми при прийомі документів від парторганізацій і кандидатів головою чи заступником. А різні документи, заяви, скарги тощо можуть подавати з 15 по 24 жовтня. На цьому члени комісії спіткнулися, бо кому хочеться сидіти в приміщенні цілий робочий день, чекаючи, що хтось принесе якийсь папірець. Вирішили цей обов’язок покласти на чергових членів комісії. На бухгалтера поклали обов’язок контролювати внесення грошової застави партіями і кандидатами.
Права рука не відає, що творить ліва
Після затвердження графіка особистого прийому нарешті підійшли до головного питання порядку денного – публікації в газеті.
Справа в тому, що на попередньому засіданні Л. Куликова внесла пропозицію утворити 5 виборчих округів по Новокаховській ОТГ. Але цю пропозицію, яка відображена в проєкті постанови №5, більшість членів ТВК не підтримали. Відтак проголосували за постанову №6 про утворення трьох округів.
А через два дні в газеті «Говорить Нова Каховка» була надрукована саме не ухвалена постанова №5. Тож члени комісії чекали пояснень від голови, чому надрукована недостовірна інформація.
– Була усна домовленість із редактором, що вони опублікують постанову про утворення округів, – пояснила Людмила Миколаївна. – 7 вересня наш комп’ютерник відправив по пошті в редакцію обидві постанови, однак вони чомусь надрукували тільки одну.
Потім голова зачитала відповідь з редакції за підписом редакторки Вікторії Деркач. Це був зразок хвацької чиновницької відписки. Мовляв, у нас з вами договору ще нема, тому ми публікуємо, що хочемо, а втручатися у діяльність ЗМІ ніхто не має права.
Звісно, тут виникає чимало запитань. По-перше, навіщо було відправляти до редакції постанову №5, яка не була прийнята? По-друге, редакторка В. Деркач була присутня на засіданні, то невже вона не знала, яка з постанов ухвалена? Тому або це непрофесіоналізм, або умисел.
Кулаком по столу
Утім, така відповідь з редакції швидше свідчить про негласний «договорняк» закулісних кураторів Куликової і Деркач, щоб вивести з-під удару голову ТВК. Тому й придумали таку «легенду». Бо деякі члени комісії були настроєні рішуче – аж до винесення недовіри Л. Куликовій.
Сама Людмила Миколаївна показала, що в ній ще не померла велика актриса. Вона то зображала із себе жертву обставин, то обурювалася діями редакції, то прикидалася невинною овечкою, то намагалася «проскочити між крапельками». Словом, крутилася, як вуж на гарячій сковорідці. І таки відвела від себе удар.
Коли ж член комісії від партії «Слуга народу» Андрій Косоног запропонував укласти договір на публікацію матеріалів у газеті «Нова Каховка», вона довго відмовляла від цього. Посилалася на те, що на рахунку комісії ще нема грошей. Їй пояснили, що це не завада, заплатити можна потім, достатньо надати гарантійного листа. Утім Л. Куликова була непохитною, навіть пропонувала не укладати такого договору з жодним ЗМІ міста, а тільки вивішувати інформацію на стенді в приміщенні ТВК.
Тут уже вибухнув розгніваним монологом член комісії від партії «За майбутнє» Геннадій Ісаєв:
– Платники податків хочуть знати, що у нас тут робиться, які постанови ми приймаємо! – стукнув він кулаком по столу. – Мене люди з під’їзду щодня про це питають. Ми повинні оприлюднювати інформацію – і не тільки на стенді, а в ЗМІ. Хіба можуть люди з усього міста приходити сюди, щоб читати постанови?
Після довгої і гострої дискусії, до якої підключилися присутні: і Ніна Ликашева з посвідченням кореспондента газети «Херсонський вісник», і вже згадуваний нами Дмитро Васильєв, і бухгалтер комісії, – все-таки члени ТВК прийняли рішення укласти договір з «Нової Каховкою». Нагадаємо, кінцевим бенефеціаром ТОВ «Редакція газети «Нова Каховка» є депутат міськради Людмила Васильєва.
Словом, негласним кураторам поки не вдалося взяти під контроль ТВК. Все-таки здорові сили там переважають, тож, попри вже допущені помилки, є сподівання на плідну і чесну роботу комісії.