Додати новину ОСББ

Ефект метелика ціною 500 млн євро


  Гунько Олександр     22.09.2020    9073   


Якщо Каховська ГЕС-2 буде споруджена, то з наших плавнів зникне метелик поліксена. Про це написав у зауваженнях до Звіту про вплив на довкілля (від будівництва) новокаховчанин Олександр Тимченко
.

«Під час експлуатації ГЕС-2 буде відбуватися зміна добового експлуатаційного режиму пропусків води, коливання рівнів Каховського гідровузла. Ці коливання загрожують існуванню метелика поліксена, що мешкає в плавнях Нижнього Дніпра», - пише він.

Хтось може зауважити: подумаєш, якийсь метелик! Тим більше, що цей вид поширений практично по всій Україні. А ось будівництво ГЕС-2 – це 500 мільйонів євро інвестицій. Хіба може стільки коштувати метелик?



Навішування локшини на вуха



Ця тема виникла на недавньому «круглому столі» в Новій Каховці, де науковці, екологи і громадські активісти Херсонщини обговорювали проблеми можливого будівництва Каховської ГЕС-2.
І таких «метеликів» у Звіті про вплив на довкілля, підготовлений ПрАТ «Укргідроенерго» чимало, зауважила у своєму виступі новокаховчанка Тетяна Федчук. Йдеться про те, скільки постраждає тварин, рослин, птахів, видів риб, скільки буде знесено гектарів зелених насаджень, підтоплено берегів тощо.


На громадських слуханнях в Новій Каховці більшість присутніх висловилися проти ГЕС-2

– Той Звіт про вплив на довкілля, який ми обговорювали на громадських слуханнях, 500 чи 600 сторінок, – це навішування локшини на вуха людям, – переконана Тетяна Олександрівна. – Я його уважно вивчила. Що ми бачимо в цьому документі? Пів Звіту там розповідають про те, скільки тварин і рослин постраждає – відповідно до Червоної книги, Бернської конвенції. А кінцевий висновок: все добре, можна будувати.

Вона зауважила, що рішенням Бернської конвенції, яка прийнята 1979 року, створена так звана Смарагдова мережа. До неї входять території із видами флори і фауни, які підлягають суворій охороні. Україна приєдналася до цієї конвенції і тим самим взяла на себе зобов’язання забезпечити збереження дикої флори і фауни та їхніх природних місцеперебувань. Тобто, загибель цього метелика є порушенням нашою державою своїх зобов’язань та невиконання Угоди між Україною і Європейським Союзом.

Габіони для Національного парку



– Таким чином плани будівництва ГЕС-2 є саботажем державної політики України щодо збереження територій Смарагдової мережі на виконання Бернської конвенції та Угоди про асоціацію між Україною і ЄС, – підсумувала Т. Федчук. – Також у нас є закон «Про природно-заповідний фонд України». Він забороняє у національних природних парках будь-яку діяльність, яка призводить або може призвести до погіршення стану навколишнього природного середовища (ст. 21). А у нас усе майбутнє будівництво негативно позначиться на Національному парку «Нижньодніпровському». А у Звіті пишуть, що керівництво Національного парку погоджується з будівництвом ГЕС-2… Як на мене, це кримінальний злочин.



На її думку, «Укргідроенерго» взагалі може покінчити з цим парком. Адже забудовник пропонує укласти 12 км берегів габіонами (металевими сітками з камінням), щоб вони не розмивалися. У Звіті написано, що їх треба покласти на відстань 12 км від ГЕС, а також вкрити ними береги усіх островів Національного парку «Нижньодніпровського». А щоб укладати ці габіони, на береги має заїхати важка техніка. Крім того, під ці конструкції треба насипати метровий шар щебня. А для цього потрібно вирізати усю рослинність на берегах. Чи втримається потім там хоч одна рослинка, тваринка чи пташинка? Це про ціну метелика… А платити будемо, звісно, ми усі – через тарифи на електроенергію, які вже починають збільшувати. А потім заплатимо вдесятеро більше за екологічну катастрофу.

Фантастика і реальність



…В оповіданні американського письменника-фантаста Рея Бредбері «І грянув грім» загибель метелика в минулому спричиняє суспільну катастрофу в далекому майбутньому. Математик Едвард Лоренц назвав це «ефектом метелика». Цей термін у природничих науках позначає властивість деяких хаотичних систем. Тобто, незначний вплив на систему може мати великі і непередбачувані ефекти де-небудь в іншому місці і в інший час.
Схоже, з будівництвом Каховської ГЕС-2 ефект метелика може стати не фантастикою, а реальністю. І не де-небуть, а у нас. Тобто, спричинити не уявну, а цілком реальну катастрофу. Тільки рішучий спротив цьому прожекту з боку громадськості може зупинити київських ділків від енергетики і місцевих шахраїв від влади.

время 0.013121128082275