Додати новину ОСББ

Два ліцея і дві кримінальні справи


  Гунько Олександр     24.09.2020    9988   

У Новій Каховці досі не виконується в повній мірі Закон України «Про повну загальну середню освіту», який набрав чинності у 2018 році. Так вважає голова Новокаховської міської організації Вільної профспілки освіти і науки Тамара Захарченко.

Що визначило законодавство



Він стосується навчання дітей з 1 по 11 класи. У ст. 12 Закону «Про освіту» сказано: «Повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п’ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки. Початкова, базова середня і профільна середня освіта можуть здобуватися в окремих закладах освіти або у структурних підрозділах однієї юридичної особи (закладу освіти)».
Тобто, ліцей може бути окремим закладом середньої освіти ІІІ ступеню або структурним підрозділом іншого закладу, що забезпечує профільну середню освіту.

А ось що говориться у ст. 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
«Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти
1. Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти».

«Сьогодні нема, завтра буде»



– Нині в Новій Каховці є техніко-економічний ліцей – НКТЕЛ, – зауважує Тамара Миколаївна. – Там існують спеціальні навчальні програми для такого закладу як середньої школи. Профільна освіта – це навчання з математичним, природничим, гуманітарним тощо ухилом. Тобто, своєрідна підготовка до отримання відповідних професій. Що роблять керівники нашого відділу освіти, міської ради і виконкому?

Вони придумали назву: академічний ліцей «Спектр». Такого в природі нема. У Єдиному державному реєстрі значиться НКТЕЛ. Мені кажуть: «Ну сьогодні нема, завтра буде». Коли я питаю, що це за академічний ліцей, кажуть, що учні вивчатимуть там загальні предмети. Але ж за законодавством України навчання в ліцеї має бути профільним. А визначення профілю – це визначення матеріальної бази, що означає відповідне фінансування.



За словами Т. Захарченко, Закон України «Про повну загальну середню освіту» говорить про те, що до 2024 року ліцеї мають існувати в такій формі і з такими статутами, як і до набрання чинності цього закону. Тобто, НКТЕЛ має продовжити своє існування.

Новокаховська міська рада прийняла рішення про перейменування деяких навчальних закладів. Зокрема, зміну назви НКТЕЛ депутати зробили шляхом приєднання до нього школи №4. При цьому статут ліцею не змінили, тобто він призначений тільки для старшої школи. Чому там з’явилися 5-9 класи, невідомо. Закон говорить, що з 2024 року ліцей може включати 5-12 класи як виняток. Але ж треба переробити статут ліцею, інакше є порушення Цивільного кодексу, який визначає, що юридична особа діє в межах, визначених статутом. Коли об’єднали школу і ліцей, нового статуту не було. А тепер хочуть створити академічний ліцей. За законом це можна зробити тільки з 1 вересня 2024 року. При чому жодного економічного обґрунтування злиття ліцею і школи нема.

Краще наймати репетиторів



Голову профспілкової організації турбує ще одна проблема. Увесь час існування НКТЕЛ з батьків збирали гроші за додаткові заняття. Насправді це, на її думку, незаконно.
Якщо ліцей надає додаткові освітні послуги, то має бути калькуляція. А у статуті повинно бути визначено, які саме додаткові послуги надає освітній заклад. На сайті ліцею мають бути вказані ці послуги і їх вартість. Вони можуть надаватися лише в межах, визначених Кабміном, і поза розкладом занять.



Держава визначила плани і навчальні програми для ліцеїв. Вони передбачають більшу кількість годин з урахуванням гуртків і факультетів. І все це оплачується з бюджету. А нашому НКТЕЛ ще й брали гроші з батьків за те, за що вже заплатила держава.
– Тож батькам варто не платити кошти в якісь фонди чи на спецрахунок, а краще найняти репетиторів для своїх дітей – буде дешевше і чесніше, каже Т. Захарченко.

Півторарічне ходіння по колу



Мало того, у Новокаховському відділі поліції є 2 карні справи. Одна – щодо видачі випускникам НКТЕЛ свідоцтва про закінчення закладу із завищеними оцінкам. Наприклад, у журналі середній бал учня був 6, а у свідоцтві – 10. Тобто, наявна підробка документів.
Друга справа стосується незаконних поборів з батьків за навчання, яке фінансується з бюджету.

– Ці справи розслідуються майже півтора року і ходять по колу, – зазначає Тамара Миколаївна. – Слідчий передає їх у прокуратуру, там пишуть зауваження, повертають слідчому. І так повторюється безкінечно. Нарешті у серпні оголосили підозру директору ліцею Тетяні Долецькій. Чи дійдуть ці справи до суду – невідомо. Бо в Новій Каховці брехня на брехні сидить і брехнею поганяє. А хто головний поганяло – ми добре знаємо.

Нагадаємо, НКТЕЛ (код 31165688) розпочав роботу 1 вересня 2000 року. Тоді до закладу набрали перших 50 учнів. Фундаторами ліцею на паях виступили Новокаховський виконком (51%) та Новокаховський політехнічний інститут (49%). Нині його єдиним засновником у ЄДРПОУ значиться Новокаховська міська рада (код 33358194). Такі ж дані вказані на порталі YouControl. Також зазначається, що дана установа не перебуває в процесі ліквідації. А от академічний ліцей «Спектр» на цих ресурсах взагалі відсутній.
Тож яким чином у неіснуючий заклад набирають учнів і працівників, яка юридична особа виплачує їм зарплату – невідомо.



Наразі ні на НКТЕЛ, ні на школі №4 вивісок не змінили. Хоча рішення про реорганізацію школи №4 шляхом приєднання до техніко-економічного ліцею Новокаховська міська рада ухвалила на 81-й позачерговій сесії ще у травні. І школа згідно даних порталу YouControl перебуває в стані припинення. Головою ліквідаційної комісії значиться Микитенко Лілія Анатоліївна – начальниці міського відділу освіти.
Словом, розібратися у хитросплетіннях середньої освіти нашого міста непросто. Та ми постараємося зробити це в наступному журналістському розслідуванні.

время 0.030625820159912