Додати новину ОСББ

Оптимізація, діджиталізація і громадський контроль


  Гунько Олександр     26.10.2020    4197   

У нинішній час, коли корупція в Україні стала одним із найпоширеніших негативних явищ, прозорість влади стає вкрай актуальним питанням. У Новій Каховці це турбує активістів та опозиційних депутатів. У той час як міська влада намагається втаємничити свою діяльність. Тож недарма в останні роки Нова Каховка пасе задніх у всеукраїнських рейтингах прозорості інвестицій та відкритості використання бюджетних коштів.

То що треба зробити, аби громадяни міста могли краще знати, як використовуються кошти громади і, відповідно, контролювати місцеву владу? Це питання обговорювалося на недавньому круглому столі «Гострі проблеми Нової Каховки». Його провела громадська організація «Центр сучасного розвитку «Астра» в рамках проекту «Штаб Опору Корупції» під керівництвом менеджера проєктів Діани Іваннікової. У дискусії взяли участь кандидати в депутати міської ради від різних партій.



– Держава зробила чимало у впровадження прозорості використання публічних коштів, – почала розмову Д. Іваннікова. – Наприклад, стали відкритими бюджети шкіл, інформацію про використання коштів виставляють на їх сайтах. Але комунальні підприємства Нової Каховки не відкривають таку інформацію. Більшість з них навіть не мають сайтів. Ми хотіли перевірити використання коштів КП «Теплові мережі», але можливості не було, інформація закрита. Що треба зробити, щоб впровадити відкритість у комунальній сфері?

Оптимізація комунальних підприємств



Новий депутатський корпус насамперед має скоротити кількість комунальних підприємств, упевнений кандидат від Партії зелених України Ігор Литвин. Деякі з них варто об’єднати. Наприклад, кінотеатр «Юність», Торговельний центр і міську баню. Таким чином можна оптимізувати витрати на утримання апарату цих КП. Утворити єдине управління комунальним майном громади.
– По-друге, якщо не красти в комунальних підприємствах, то там не буде чого приховувати, – зауважує кандидат. – Якщо ж влада прагне через комунальні підприємства відмивати бюджетні кошти, то вона й триматиме інформацію про їх використання за сімома замками. Коли міський голова перестане від свого імені робити подарунки на свята жінкам, спортсменам, вчителям, медикам тощо, тоді відкриються бюджети комунальних підприємств.

Бюджет громади - у смартфоні



Прозорості в цьому питанні можна досягнути впровадженням новітніх технологій, переконана кандидатка від партії «За майбутнє» Валентина Дунда.
– Варто зробити у нашій мерії табло по використанню усіх бюджетних коштів, – зазначає вона. – Аби кожен член громади, зайшовши до мерії, міг, натискаючи кнопки, побачити, скільки якому КП виділено грошей і на що вони потрачені. І ми будемо бачити, що лавочки для парку, наприклад, які коштують по 600 гривень, «Екосервіс» купує по 3 тисячі. Тоді відразу треба директора притягувати до відповідальності. Так само має бути відповідний мобільний додаток, щоб цю ж інформацію кожен новокаховчанин міг знайти через свій ноутбук чи смартфон щодня. Тоді люди активніше реагуватимуть на порушення в бюджетній сфері і зловживання влади.

Потрібен громадський контороль



Кандидатка від партії «Європейська солідарність» Тетяна Євсєєва навела промовистий приклад. Коли відділ культури і туризму Новокаховської міської ради виграв грант Українського культурного фонду, то на створення сайту по кам’яних вишиванках використали 175 тисяч грн. А такий сайт, кажуть фахівці, міг би безкоштовно створити студент технічного вузу.


Громадські слухання щодо будівництва Каховської ГЕС-2

– Тобто, просто прозорість і відкритість нічого не дасть без громадського контролю за діяльністю виконавчих органів влади, – каже Т. Євсєєва. – Тому треба відродити в Новій Каховці нормальну Громадську раду, яка не була б іще одним відділом виконкому, як в останні роки. У нашому місті Громадською радою керували мер і його заступники. Давали вказівки, куди йти і кого перевіряти. Пів року тому її взагалі розпустили. А насправді Громадська рада повинна стати об’єднанням активних і небайдужих громадян. І тоді б у нас не було багатьох проблем, пов’язаних із незаконними забудовами в історичній частині міста і парковій зоні. Адже усі проєкти влади, з якими ми боремося, не проходили громадського обговорення. Тож, крім того, що ми йдемо у владу, нам треба ставити ще одне завдання: створити дієву і принципову Громадську раду при виконкомі.

Цей матеріал був представлений ГО «Центр сучасного розвитку «Астра»» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

время 0.023560047149658