Додати новину ОСББ

Біля Основи хочуть зробити піщаний кар’єр


  Гунько Олександр     21.11.2020    6339   

19 листопада у мерії Нової Каховки відбулися громадські слухання щодо створення кар’єру для видобутку піску в районі Основи. На слухання прийшли кілька новообраних депутатів міськради, активісти громадських організацій, жителі міської ОТГ, в тому числі мешканці Основи, біля садиб яких запланований цей кар’єр.

Між звалищем і селищемВиконуючий обов’язки управління архітектури і містобудування Максим Боровинський надав слово розробникам проєкту, щоб вони пояснили, що і як відбуватиметься на відведеній для видобутку піску ділянці.
Як розповів один із розробників, який назвав лише своє ім’я – Дмитро, під майбутній кар’єр виділено ділянку розміром 5 га між приватною та полігоном твердих побутових відходів – міським звалищем. На даний час вона знаходиться у користуванні Держлісгоспу.Крізь земельну ділянку проходить високовольтна лінія 35 кВт. Дозвіл на освоєння надр, тобто видобуток піску, отримала херсонська фірма ТОВ «Виробничо-проєктне підприємство «Візир» ще далекого 2007 року. І хоча ця територія належить місцевому лісництву, але пан Дмитро показав листа, у якому лісничі нібито погодилися передати ділянку під розробку. У постійне користування ця ділянка не передається, тут же запевнив розробник. Після того, як пісок виберуть до суглинку – углиб на 3 метра, її рекультивують і повернуть місту.
Коли мешканці поцікавилися, в чому полягає рекультивація, то їм сказали, що там висадять траву. Присутні відреагували на це іронічним сміхом.

Мешканці Основи зауважили, що на цій ділянці пісок видобувається вже 15 років, тільки несанкціоновано. І вивозять його машинами. Але варто було місцевим людям брати пісок на приватне будівництва, як тут же з’явилася прокуратура – ніз-зя!

Про людей ніхто не думаєГолова Новокаховського товариства охорони пам’яток культури, депутат міськради Тетяна Євсєєва зауважила, що ця ділянка має бути позначена на Генеральному плані міста як територія для розробки надр. Але наразі цього на плані нема. Присутнім показали тільки малюнки із проєкту кар’єру. На її думку, спочатку мають бути внесені зміни до Генплану, а вже потім може розроблятися проєктна документація на розробку кар’єру.
Крім того, за Генпланом, з цієї території має бути прибране звалище відходів і очисні споруди. Тож пісок знадобиться на рекультивацію землі під цими об’єктами.– У подальшому Генеральним планом там передбачена приватна забудова, – сказав виконавчий директор проєкту Максим Чачарський, директор фірми "Укргенплан". – Зараз там невпорядкований рельєф. По проєкту отримані усі позитивні висновки. Але слухання й організовані для того, щоб долю кар’єру вирішила громада.
– Хлопці просто вирішили грошей заробити, – пролунали репліки мешканців Основи. – Люди у нас просто шоковані. Але про людей ніхто не думає.

Також говорили про те, що при розробці кар’єру вантажні машини їздитимуть з піском мимо приватних садиб, працюватиме важка техніка. Почнуться пилові бурі. До того ж, зняття шару піску товщиною у 3 метри може порушити екологічний баланс.– Ви уявляєте, що у нас робиться, коли пісок мете, – емоційно заявила повновида жінка середнього віку. – Я вікна скребком відшкрібаю від піску. А ви ще там рити хочете. У нас там свердловини, ви уявляєте, що буде? Я перша вийду і ляжу під трактор. У місцевих жителів одне заперечення: ми – проти. Бо ми там живемо.

Це тільки перший етапДискусія часом велася на підвищених тонах. Видно було, що абсолютна більшість присутніх на слуханнях проти цього проєкту. Було висловлене побоювання, що кар’єр робиться для того, аби зробити котлован і загорнути в нього міське сміттєзвалище, яке досі неузаконене.Представник ТОВ «Візир», який не представився, повідомив, що планований кар’єр – це тільки перший етап розробки надр. Усього фірма отримала спеціальний дозвіл на користування надрами території у 80 гектарів. Розроблені проєкти, отримані дозволи місцевих органів влади. Раніше не було вимог розробки детального плану території. А нині це потрібно робити. Проєкт передбачає санітарну зону 100 від кар’єру до житлової забудови.

– Хто там живе, знають, що пісок мете з кучугур. А де вибрано, там росте трава і пасуться кози, – додав він.

Депутат Т. Євсєєва зазначила, що для розробки надр необхідно погодження з обладміністрацією, а не місцевою владою, оскільки ця земля не комунальної, а державної власності. Також звернула увагу на невідповідності у проєктній документації. Наприклад, в одному місці замовником вказана Новокаховська міська рада, а в іншому – виконавчий комітет. То хто ж насправді замовник проєкту?

Розбиратися буде комісія– Проєктна документація не відповідає Генеральному плану міста і Державним будівельним нормам, – зробила висновок Тетяна Миколаївна. – Згідно рішення сесії вона має бути розглянута профільною комісією. Нині її склад змінився. Тому ми просимо це питання зняти з розгляду для того, щоб нова депутатська комісія пропрацювала його ще раз. Також треба поговорити з жителями і разом вирішити це питання.Представник ВО «Свобода» Борис Василенко висловив побоювання, чи не спричинить зняття такого шару піску екологічну катастрофу в регіоні. Тому запропонував, щоб керівник екологічної інспекції роз’яснив, які можуть бути наслідки.

Серед інших зауважень до проєкту пролунала пропозиція звернутися до департаменту екології і енергетики Херсонської обласної державної адміністрації, щоб його фахівці дали відповідний висновок щодо шкоди довкіллю від цього проєкту.

Присутній на слуханнях депутат міськради Олександр Шевченко пообіцяв, що депутатська комісія з питань розвитку комунальної інфраструктури та містобудування, головою якої він є, буде детально розбиратися з цим проєктом.
Відтак М. Боровинський запевнив, що всі пропозиції записані і не заперечив проти того, щоб це питання розглянула депутатська комісія з інфраструктури.

Примітка.
За даними ресурсу YouControl, товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-проектне підприємство «Візир» (ЄДРПОУ 32928526) засноване 27.05.2004 року. Статутний фонд 20,5 тис грн. Серед інших видів діяльності є і «розробка гравійних та піщаних кар’єрів, видобуток глини і каоліну». Знаходиться в Херсоні на Острівному шосе, 10-А. Головний співзасновник – житель Іванівки Білозерського району Радзімінській Олександр Іванович (55% статутного капіталу). Інші співзасновники: Шульга Кирило Сергійович (25%) з Херсона та Шаповаленко Іван Михайлович (20%) з Нової Каховки.

Додаток.

Зауваження до розгляду проектної документації «Детальний план території міста для оформлення земельної ділянки державної власності орієнтовною площею 5,0 га для промислової розробки Новокаховського родовищу піску» на громадських слуханнях 19.11.2020р.
1. Проєкт детального плану не відповідає діючому генеральному плану міста, тому не може бути затверджено виконкомом (порушення ст. 5, 8, 17, 18,19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», рішення сесії №2975 від18.06.2020 ст. 12 Закону України «Про основи містобудування»). Відповідно до ст. 25 цього Закону «Особи, винні у: …проектуванні об’єктів з порушенням затвердженої у встановленому порядку містобудівної документації несуть відповідальність, передбачену законом.»
2. Проектна документація ДПТ (креслення і Пояснювальна записка) виконані з порушенням вимог ДБН Б1.1-14:2012 п.4.1, 4.2, 5.1.1, ), має безліч технічних помилок, посилань на недіючу нормативну литературу; вихідні дані не завірені відповідальними особами, не повні.
3. Не представлено на розгляд громадськості Звіт про СЕО (порушення ст. 2 п. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»,
Пропозиції:
1. Замовнику детального плану повернути проект на доопрацювання Виконавцю.
2. Доручити постійній комісії з питань інфраструктури та містобудування нового складу ознайомиться та ретельно вивчити матеріали по цьому питанню.
3. ТОВ «ВПП «Візир», за заявою якого було прийнято рішення міської ради про розроблення ДПТ – надати постійній комісії з питань інфраструктури та містобудування усі наявні документи погоджувального та дозвільного характеру на дану земельну ділянку.
Депутат міської ради VIII скликання, голова постійної комісії з питань інфраструктури та містобудування Шевченко О.О.
Депутат міської ради VIII скликання Євсеєва Т.М.

время 0.045875072479248