Додати новину ОСББ

Бізнес витісняє номенклатуру


  Гунько Олександр     30.11.2020    5743   

Після практичного завершення місцевих виборів і початку роботи місцевих рад партії і експерти займаються підрахунком. Тобто, рахують, скільки яка партія виборола депутатських мандатів і крісел міських, сільських і селищних голів. Та зрозуміло, що такий підрахунок некоректний. Адже кандидати не мали вибору – балотуватися можна було тільки від партій.

Франшизи й інтереси«Ми бачимо лідерів, «Слуга народу», «Батьківщина», «За Майбутнє», за кількістю депутатів... Київські інтелектуали, експерти, політики, починають говорити про те, що ж це означає. Як людина, яка брала участь вже не в одній виборчій кампанії, в тому числі цієї, скажу, що це взагалі нічого не означає. Абсолютно. Це тільки показує, наскільки були успішні ті чи інші бренди у продажу франшизи на цих виборах.

Усе. Я з усією відповідальністю кажу, що кількість депутатів, які вони провели – це взагалі ні про що. У більшості випадків ці депутати взагалі некеровані, вони не мають стосунку до цих партій. Вони використовували франшизу, щоб пройти в ОТГ і реалізувати свої комерційні інтереси», – прокоментував підсумки місцевих виборів шеф-редактор порталу «Хвиля» Юрій Романенко.

Щодо франшизи, то сказано точно. Ми і в Новій Каховці та й загалом по Херсонщині спостерігали, як купувалися місцеві парторганізації під вибори. Але таку ситуацію створили самі законодавці, адже кандидати могли балотуватися тільки від партій.

Але не в усьому можна погодитися з відомим експертом. Зокрема з тим, що усі підприємці ішли в депутати тільки для того, щоб реалізувати свої комерційні інтереси. Серед них є чимало чесних і порядних людей, які зробили свій бізнес із нуля і ніколи не примножували свої статки за рахунок майна чи коштів громади. Тому, дивлячись, як дерибаняться гроші платників податків і громадські ресурси, вони й пішли у депутати, щоб припинити це і зробити управління громадою більш прозорим і ефективним, розвивати своє місто чи селище.

Бізнес і влада: хто для кого?Але те, що бізнес поступово витісняє із органів місцевого самоврядування стару пострадянську номенклатуру, – це факт. Цю тенденцію можна прослідкувати і на прикладі Нової Каховки. Із усіх новообраних депутатів міської ради найбільше пов’язані з підприємництвом. У керівництві виконкому залишилося тільки двоє із старої партноменклатури – мер Володимир Коваленко і його заступник Леонід Чурсинов. Секретар міськради Дмитро Васильєв – підприємець. Заступники мера Сергій Хоменко і Володимир Арнаут – теж. Як і керуючий справами виконкому Віталій Кубатко. Щодо першого зама Олега Тарабаки, то він явно не зі старої номенклатури, хоча й не підприємець у чистому вигляді. До переходу у виконком працював директором КП «Автоцентр».Взагалі у цивілізованих країнах вже дійшли до того, щоб відділяти бізнес від влади. У нас це поки що на рівні декларацій. Усі ми розуміємо, що колишній президент Петро Порошенко, будучи президентом, не переставав займатися своїм бізнесом, хоч і передав управління ним якимось керуючим компаніям. На місцевому рівні усе так само.

– З півроку тому зайшов у кабінет до секретаря міськради, – згадує знайомий. – Він розмовляв телефоном. Кивнув мені, щоб я сідав, а сам продовжує говорити: «Цемент уже завезли? А цеглу? А що там у нас на другому об’єкті?»
Словом, чиновник міг у робочий час керувати своїм бізнесом, хоча формально він належав його дружині.
Та й деякі депутати міськради колишнього скликання тільки й думали про те, як отримати земельні ділянки, вигідні дозволи та інші преференції для свого бізнесу. До інтересів виборців їм було байдуже.

Куди йдемо?У суспільному житті так буває – спочатку вилазить піна, яку треба зняти, а вже потім буде чистий бульйон.

У нашому випадку чистий бульйон вийде, коли більшість у місцевих органах самоврядування складатимуть не підприємці, а громадські активісти, які взагалі не матимуть жодних бізнесових інтересів. Рано чи пізно це станеться. Можливо, вже на наступних виборах. На нинішніх вони зробили першу спробу. Звісно, у більшості з них не вийшло пройти в депутати. Бо «старші товариші» дуже добре навчилися працювати ліктями і знали, як переконати бідних виборців усілякими матеріальними подачками у вигляді благодійності.

Але їхня спроба похвальна. І наступного разу у них вийде краще. Якщо молоді люди переживають за долю громади – то за ними майбутнє. І цей поступ ніхто не зупинить, бо така логіка земної еволюції.Декілька років тому я готував статтю для столичної газети про політичну і виборчу систему США. Перерив у інтернеті чимало інформації. Зокрема, мені трапилася стаття про невелике американське місто – розміром з Нову Каховку. Там у місцевій раді було всього 5 депутатських місць. Із них 2 залишалися вакантними, бо у 50-тисячному місті не знайшлося кандидатів у депутати. Нам у таке навіть важко повірити. Але в суспільстві, де нормально працюють усі гілки влади подібне не є дивиною. Бо там правоохоронці виконують свої прямі функції, а не грають у договірняки із можновладцями і багатіями.

Тож поки що будемо придивлятися до діяльності міськради нового скликання і помічати позитивні і негативні тенденції. А головне – розвивати громадянське суспільство, не бути байдужими до долі нашої громади і вчитися контролювати владу.

время 0.012317895889282