Додати новину ОСББ

Навіщо виламували двері в Літньому театрі


  Гунько Олександр     31.12.2020    6708   

Цього року Літній театр Нової Каховки зазнав деяких змін. Улітку майстри та учні Новокаховського вищого професійного училища замінили балясини в галереї по обидва боки споруди. Балясина в архітектурі – це невисокий фігурний (часто веретеноподібний) стовпчик, що підтримує перила сходів, терас, балконів, дахів. А нещодавно ще й поміняли двері. Про це з гордістю написали на сторінці закладу в Фейсбуці. «Як завжди, все було виконано якісно і у встановлені терміни», – йдеться у повідомленні.

Виламали, замість того, щоб реставрувати



Голова Новокаховського товариства охорони пам’яток культури Тетяна Євсєєва завжди свої екскурсії по місту починала саме від Літнього театру. Бо вважає його унікальною історичною спорудою Нової Каховки. Та останній раз вона порушила своє правило – для солідних гостей із Києва почала екскурсію з Центральної площі міста, Палацу культури, будівлі мерії. Не наважилася їх повести до Літнього, бо вважає, що його унікальності завдано непоправної шкоди. Саме через непрофесійну заміну балясин і дверей.



– Це варварство і дикість, яка не вкладається в голові, – із сумом говорить вона. – Як можна було таке зробити з історичною пам’яткою? Вони демонтували дерев’яні двері, виламали дерев’яні коробки. Вставили металеві двері, обшиті паркетними дощечками. І ще й задули будівельною піною. Це такий «новодєл», який ніяк недопустимо робити – ні за кольором, ні за матеріалом, ні за якістю.

На її переконання, старі двері можна було реставрувати. Звісно, вони складніші за виконанням, але й більш витончені. А головне – вони автентичні і гармонійно виглядали на тлі всієї будівлі.

Чим унікальний Літній театр



Обурює архітекторку і заміна балясин.
– Як так можна учити студентів робити таку дешевку, – каже Тетяна Миколаївна. – Купили в якомусь будівельному супермаркеті звичайні балясини і здоровенні балки. Настільки витонченими були старі балясинки. Крім того, їх жовтий колір зовсім не підходить до Літнього. Його будували зі світлого ракушняку. Дерев’яні елементи двічі прооліфили і покрили лаком. Усе виглядало гармонійно. Тепер після ремонтів дерев’яні елементи стали жовтими і подекуди червоними, в тому числі верхня обшивка. Двері зробили світлими, хоча на старих фотографіях 1950-х років видно, що вони були темнішими.


Фото 1950-х років

На думку Т. Євсєєвої, старі двері треба повернути на місце. Бо ж історична пам’ятка втрачає свою унікальність та ідентичність. Адже Літній театр – це пам'ятка містобудування, архітектури та монументального мистецтва. Будівля посіла перше місце на Всесоюзному конкурсі кращих громадських будинків 1952 року. Також була номінантом на Сталінську премію 1953 року.

Нині ж роботи на пам’ятці проводяться без документації й погоджень, без дотримання закону в сфері охорони пам’яток культури. Якби наші доморослі «реставратори» дотримувались нормальної процедури, проблеми б не виникло.

Що таке реставрація



Реставрація являє собою процес відновлення і оновлення справжніх частин пам’ятника архітектури зі збереженням його автентичності.
Статтею 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що усі роботи щодо консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам'яток місцевого значення здійснюються за наявності письмового дозволу органу виконавчої влади обласної, міської державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації. Науково-проектна документація розробляється спеціалізованою організацією, що має відповідну ліцензію на виконання зазначеного виду робіт.
Після розробки науково-проектної документації на проведення робіт на пам’ятках вона підлягає погодженню органом охорони культурної спадщини.



Роботи із збереження об'єктів культурної спадщини проводяться згідно з реставраційними нормами та правилами, погодженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини – Міністерством культури України.
За порушення вимог Закону щодо проведення реставраційних робіт пам’яток архітектури передбачено адміністративну відповідальність - винні особи несуть відповідальність відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про охорону культурної спадщини».

Не пам’ятки, а новодєли



Але в Новій Каховці звикли робити все не за законом, а через «хотєлки». У 2019 році за наказом міської влади будівельники відремонтували дві альтанки в парку і вхід до стадіону «Енергія». При цьому змінили історичний вигляд цих об’єктів замість того, щоб їх дбайливо реставрувати. Так само в останні роки змінили вигляд двох фонтанів – біля Палацу культури і Літнього театру.



– Ці пам’ятки знаходяться в реєстрі, тому їх треба реставрувати, а не просто підтримувати, щоб не розсипалися, – коментує Т. Євсєєва. – Будівельники їх змінили – тепер там нові покрівлі, нові елементи, новий декор, нові фасади. Причому набагато гірші, ніж були. Зробили все із сучасних матеріалів. Тепер це вже не пам’ятки, а новодєли. Треба в таких випадках використовувати ті технології, що задіяли творці цих об’єктів.
Утім, Тетяна Миколаївна сподівається достукатися до влади. Тепер вона має статус депутата міської ради, тож підніматиме питання по Літньому театру перед владою на сесії через депутатський запит. Надіється на підтримку своїх колег і здоровий глузд можновладців.

время 0.0091431140899658