Ця історія почалася два роки тому. 25 грудня 2018 року померла колишній директор школи Тамара Коткіна. А відтак відділ освіти Новокаховської міської ради оголосив конкурс на заміщення вакантної посади.
Хто кого «проштовхував»
Більшість учителів школи хотіли бачити на цій посаді заступницю директора з виховної роботи школи, вчителя української мови та літератури вищої кваліфікаційної категорії Олену Суховицьку.
– Вони написали листа з її підтримкою, – розповідає голова Новокаховської організації Вільної профспілки науки і освіти Тамара Захарченко. – І Олена Володимирівна прийняла рішення взяти участь у конкурсі. Потім їй «зверху» почали натякати: куди ти пішла? Але вона була впевнена в собі, бо її підтримував колектив. Ми вже тоді розуміли, що конкурс буде не зовсім чесним.
Суперником кандидатки став В’ячеслав Рєзніков. Говорили, що це креатура самого міського голови Володимира Коваленка. До того В’ячеслав Вадимович працював у ПТУ майстром, потім заступником директора з навчально-виховної та навчально-виробничої роботи. Педагогічної освіти він не мав.
Як проходив конкурс
– Під час конкурсу було видно, що Рєзніков не зовсім відповідає вимогам. І також відчувалося, що його «проштовхують», – продовжує Т. Захарченко. – Я спитала у відділу освіти, чи будуть вони вести відеозйомку конкурсу, як це передбачено законом. Мені відповіли, що у них нема технічної можливості. Тоді я найняла оператора. Крім того, я бачила, що в роботі комісії були порушення закону, говорила про це керівництву відділу освіти. При формуванні комісії був порушений принцип паритетності – мало бути однакова кількість членів від засновника – міської ради, вчителів і батьків. Також допускалися процедурні порушення. Рєзнікову надали для презентації вже існуючі плани перспективного розвитку школи, чим порушили принцип рівності і неупередженості.
До слова, від засновника в комісії були тодішній заступник мера Володимир Сироватка і голова депутатської комісії з гуманітарних питань, а нині начальниця відділу освіти Лілія Микитенко.
Т. Захарченко, яка була спостерігачем від профспілки запропонувала перемішати для об’єктивності білети. Тамара Миколаївна зайшла зліва від Гмизіної і почала перекладати аркуші. У цей час Наталія Анатоліївна перекладає місцями перший і другий білети зліва від себе. А потім робить ще один круговий рух руками і ставить їх на попередні місця. Усе це видно на відео, знятому оператором. Нещодавно його опублікували в соцмережі.
Коли зайшов Рєзніков, він витягнув білет №2. Саме цей білет, упевнена Т. Захарченко, йому і підготували заздалегідь і тільки його претендент і знав. У підсумку В. Рєзнікова оголосили переможцем конкурсу.
«Чому так нечесно?»
О. Суховицька до свого програшу поставилася спокійно. Адже у житті завжди хтось у чомусь виграє чи програє. Треба з цим змиритися і йти далі. Хоча після того новообраний директор почав до неї ставитися упереджено. Вишукував якісь недоліки, придирався, вимагав писати пояснювальні записки тощо.
– Через деякий час ми переглянули цей запис і побачили те, що тепер побачило все місто, – маніпуляцію, – каже Т. Захарченко. – Нас це обурило. Я запросила Олену Володимирівну, щоб вона переглянула відео. Після побаченого вона розплакалася. «Я ніскільки не жалкую, що програла, – каже. – Але не думала, що зі мною вчинили так нечесно».
За кілька днів після того, вона зважилася подати позов до суду про визнання незаконними дій про проведення конкурсу.
Що встановив суд
2 березня 2020 року суддя Новокаховського міського суду Геннадій Чирський виніс рішення.
Із рішення суду:
«Між тим, склад Конкурсної комісії затверджений з порушенням в частині визначення рівності КІЛЬКІСНОГО СКЛАДУ представників кожної із сторін, що встановлено у п. 4.2.Положення. Зокрема, від Засновника, враховуючи підпорядкованість Відділу освіти Засновнику, було затверджено та приймало участь у роботі Конкурсної комісії фактично 5 осіб (2 – від Новокаховської міської ради, 3 – від Відділу освіти), що не є рівною кількістю по відношенню до обраних до складу Комісії інших представників: трудового колективу школи (2 особи) та громадського об`єднання батьків (1 особа), які, враховуючи вимоги ст. 26 Закону, в обов`язковому порядку залучаються до складу Комісії».
Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 223, 263, 265, 259 ч.6, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати недійсним п. 1 наказу відділу освіти Новокаховської міської ради Херсонської області від 29.12.2018 року № -149 к/тр «Про затвердження складу конкурсної комісії для проведення відбору кандидатів та Порядку проведення іспиту на заміщення вакантної посади директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 Новокаховської міської ради Херсонської області».
Визнати недійсними результати проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10 Новокаховської міської ради Херсонської області, закріплені у п. п. 1., 2., 2.1. Протоколу від 24.01.2019 №2 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантної посади директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №10 Новокаховської міської ради Херсонської області. В решті вимог позову відмовити».
Апеляція і апелювання
Звісно, міський відділ освіти та директор школи В. Рєзніков оскаржил це рішення в Апеляційному суді Херсонської області. Посилалися на те, що О. Суховицька пропустила тримісячний термін оскарження рішення конкурсної комісії. З цієї підстави суд відмінив рішення, хоча й підтвердив ті ж порушення, які визнав суддя Г. Чирський – тобто, незаконність створення комісії.
– Херсонський суд прийняв рішення на підставі Кодексу законів про працю, – говорить Т. Захарченко. – Дійсно, коли працівник дізнається про порушення своїх прав, він має подати до суду протягом трьох місяців. Але є загальний термін подання позовів – три роки. Ми вважаєм, що неправильне створення комісії виходить за рамки суто трудових відносин. Тому подали касацію. Я зверталася і у відділ освіти, і до міського голови. Наголошувала на тому, що факт незаконності проведення конкурсу визнаний судами. Тож органи місцевого самоврядування і посадові особи, дізнавшись про порушення, повинні його виправити. Бо згідно Конституції мають діяти у спосіб, визначений Конституцією і законами України. Тобто відділ освіти мав відмінити результати конкурсу і оголосити новий. Однак вони тільки знизують плечима: мовляв, суд нас цього не зобов’язав.
Утім, крапку в цій історії ще не поставлено. Нині справа знаходиться у Касаційному суді. Почекаємо його рішення. Хоча кожному читачу, думаю, і так ясно, що відбулося насправді.
Післямова. Відео можна подивитися за посиланням https://www.facebook.com/100000757016815/videos/3699161420119055/