Нещодавно на сайті Новокаховської міської ради з’явився проєкт рішення виконкому про утворення ініціативної групи з підготовки та проведення установчих зборів Громадської ради.
«Огласите весь список»
Склад цієї ініціативної групи досить красномовний. Ось весь список:
Житченко Лариса Миколаївна, громадська організація «Новокаховська міська організація ветеранів війни та праці», голова ініціативної групи.
Галієв Анатолій Олександрович, Новокаховська міська спілка ветеранів Афганістану «Пам'ять».
Васильєв Віктор Іванович, ГО «Федерація футболу м. Нова Каховка».
Величко Оксана Сергіївна, головний спеціаліст юридичного відділу виконкому.
Задирко Віталій Борисович, громадське об'єднання «За відродження Нової Каховки».
Марков Дмитро Сергійович, ГО «Учасників бойових дій та ветеранів АТО – Біла Стріла».
Рашевська Ольга Олександрівна, громадська спілка «Координаційна рада ОСББ та ЖБК м. Нова Каховка».
Рєзніков Вячеслав Вадимович, міська організація профспілки працівників освіти і науки України.
Чабан Ірина Григорівна, спеціаліст відділу інформаційно-комп'ютерного забезпечення та організаційної роботи виконкому.
Чирко Михайло Павлович, ГФ з охорони громадського порядку та державного кордону «Ніхто крім нас».
Історія питання
Громадські ради при виконавчих органах влади, міських головах, держадміністраціях почали створюватись після того, як Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 15.10.2004 № 1378 «Деякі питання щодо забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики».
Сама по собі ідея створення своєрідного консультативного органу позитивна. Громадські ради покликані виконувати важливі функції:
-
соціального ініціювання, коли громадськість через ГР може оперативно ініціювати прийняття нового акту чи внесення необхідних змін в уже діючі акти;
-
соціального вартування, завдяки чому громадськість більше захищена від того, що орган влади прийме акт, який завдасть шкоди громаді або її певним соціальним групам;
-
соціального лобіювання, коли в органі влади більш повно представлені та враховані інтереси різних категорій громадян;
-
громадської експертизи, коли громада отримує більш об’єктивну оцінку дій та актів органів влади;
-
«медіаційного майданчику», коли за допомогою ГР мають улагоджуватись соціальні конфлікти з майнових, політичних, національних, конфесійних та інших інтересів.
Рейдерські процеси
Але на практиці процес становлення системи ГР відбувався в Україні непросто. За оцінками Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ, можливості впливу органів виконавчої влади на процес підготовки установчих зборів з формування ГР часто призводило до прийняття ініціативними групами незаконних рішень через безпідставні відмови у допущенні інститутів громадянського суспільства (ІГС) до участі у зборах, встановлення додаткових критеріїв, порушення процедури проведення зборів тощо.
Частина ІГС виявились не готовими до «саморегулятивного» процесу і делегування до складу ГР саме тих представників, які найбільш фахово представлятимуть інтереси громадськості. У результаті до складу рад обиралися присутні на установчих зборах представники ІГС, діяльність яких часто не стосувалася напрямків роботи органів виконавчої влади. Нерідко кількість таких ІГС набагато перевищувала кількість організацій, що мали суспільний авторитет та значний експертний досвід.
Виявилось, що для громадянського суспільства також характерні «рейдерські» процеси, коли пов’язані між собою організації (як в результаті змови, так і через близькість інтересів) захоплювали лідерство в ініціативних групах, під час проведення установчих зборів або виборів керівництва рад.
«Фількіна грамота»
Усі ці негативні явища проявилися і при утворенні минулої Громадської ради в Новій Каховці 5 років тому. Тоді на зборах явно переважали представники підконтрольних меру Володимиру Коваленку громадських організацій. Тож незалежних, ініціативних, «зубатих» активістів просто не допустили до ГР.
– Ми спробували обратися до Громадської ради, але нас просто туди не пустили, – згадує активістка із Дніпрян Оксана Цеацура. – Терміново нагнали на збори «своїх» і нас прокотили. Їх багато, а нас мало. Тепер знову – як у театрі Образцова: «У рояля всё то же, что и было раньше».
– Та їхня громадська рада – це фількіна грамота, – ще категоричніший новокаховчанин Юрій Дерновий, член товариства «Просвіта». – Фіговий листок для влади. Щоб показати, що у нас є якась демократія. Там якісь спортсмени, чиновники, ветерани… Які з них громадські активісти?
Схоже, мер В. Коваленко нині так само хоче створити «кишенькову» Громадську раду. Це вже видно зі складу ініціативної групи.
«Знакомые всё лица»
Більшість членів представляють або ветеранські організації, які постійно чи час від часу отримують кошти від влади, або залежних від мера чиновників чи керівників фактично фейкових ГО. Як кажуть, одні «старпери». Жодного молодого обличчя, жодного справжнього активіста. Усім десь біля 60 років, а то й більше.
Лариса Житченко ще колись була комсомольською функціонеркою. Віктор Васильєв – політруком на флоті. Віталій Задирко до пенсії керував міською банею. Та й хтось колись чув про реальні справи його організації «За відродження Нової Каховки»? Що конкретно він відродив?
В’ячеслав Рєзніков – директор школи і голова профспілки освітян у одній особі, що є прямим порушенням закону «Про профспілки». Ірина Чабан і Оксана Величко працюють у виконкомі, тобто, прямо залежні від мера. Ольга Рашевська очолює «Револьверний фонд», який створений і поповнюється із коштів міського бюджету. Керівників трьох ветеранських ГО мілітарного характеру важко назвати активістами. І чому представлені відразу три організації однакового характеру? Чи не можна було сформувати більш широкий спектр представництва? Словом, склад ініціативної групи сформований явно однобоко і тенденційно. Тож можна уже зараз припустити, що так само формуватиметься і склад Громадської ради.
– Що у нас нового? Нічого! – емоційно прокоментувала депутатка міськради, голова Новокаховського товариства охорони пам’яток культури Тетяна Євсєєва. – Усе, як 10 років тому: «на манеже всё те же». Активісти – живі, енергійні, молоді – проходьте мимо, утопнете...
До цього важко щось додати. І неозброєним оком видно, що мер Нової Каховки з усіх сил хапається за «совок» і прагне зацементувати ту систему номенклатурної влади, яку він викохав за 15 років. Але життя іде вперед і безжально змітає усе, що не відповідає викликам часу. У тому числі, й ігри пенсіонерів у комсомол.