Додати новину ОСББ

Із будівництвом в Новій Каховці басейну щось іде не так


  Гунько Олександр     11.05.2021    7010   

У Новій Каховці нещодавно сталися дві знакові події, які стосувалися планів будівництва Центрі олімпійських видів спорту «Н2О». Спочатку на сесій міської ради депутати проголосували за виділення 10 мільйонів гривень з міського бюджету для початку будівництва. Ще 100 млн, за словами міського голови Володимира Коваленка, обіцяє надати держава. Нагадаємо, аукціон з будівництва «Н2О» виграло київське ТОВ «Абсолют-Клімат», яке зголосилось побудувати центр за 299 млн грн. При тому, що початкова ціна тендеру була 422 мільйона. Тобто, підрядник легко зменшив ціну питання на 30%.

Здивування губернатораЦе здивувало навіть голову Херсонської облдержадміністрації Сергія Козиря. Він 7 травня якраз проводив у Новій Каховці нараду з приводу будівництва басейну. Та от халепа – на нараду зібралися усі зацікавлені сторони, крім представника фірми-підрядника – ТОВ «Абсолют-Клімат» із Києва.
– Усі зібралися, їх немає. Значить, їм це не потрібно. Якщо так, значить, треба шукати іншого підрядника», – сказав губернатор. А ще його здивувала вартість деяких робіт, які у підрядника явно занижені. Тож С. Козир запитав у автора проєкту Володимира Шуміліна, чи можливо якісно побудувати об’єкт за таку ціну, яку вказав підрядник.В. Шумілін ухилився від прямої відповіді і відбувся загальними фразами:
– Я зацікавлений у тому, щоб кожен проєкт, в тому числі наш, відповідав тим параметрам, які в нього були закладені. Якщо підрядник знає, як це зробити, я буду тільки радий цьому. З урахуванням свого майже 30-річного досвіду будівництва спортивних споруд, я не знаю, як це зробити.
Утім, ця відповідь не задовольнила губернатора.

– Щось іде не так, – сказав він роздратовано. – Підрядник може почати будувати, а потім почне шантажувати, вимагати додаткову угоду. Це неправильно. Проєкт дуже гарний, він на контролі у президента. Тому краще відмовитися зараз, ніж потім потрапити у дуже незручне становище.
Мабуть, С. Козир добре знається на різних видах «кидалова» в освоєнні бюджетних коштів, тож і проявляє обережність, на відміну від можновладців Нової Каховки, які летять невідомо куди на всіх парусах.

Довгий заплив для «Н2О»Програму будівництва муніципальних водноспортивних комплексів під торговельною маркою «Н2О» запустило «ТОВ АТМ-груп», засновником якого згаданий нами В. Шумілін. Компанія продає готові авторські проекти спортивних комплексів з басейнами різної конфігурації.
Ми дослідили, як реалізувалися проєкти будівництва басейнів, що запускалися раніше в різних містах України.У Краматорську почали будувати басейн ще у 2017 році за 47 млн грн, але за два роки гроші розікрали. У 2019 році оголосили новий тендер та уклали договір на 72 млн. Досі об’єкт не завершений, обіцяють відкрити цього року. Хоча вже багато чого зроблено. Але він одноповерховий, на відміну від новокаховського, і не має такого масштабу із замахом на проведення міжнародних змагань з олімпійських видів спорту. Його називають просто міським басейном.

У Коломиї анонсували будівництво басейну у 2017 році за 198 млн грн. Та коли підрядна організація ТОВ «Концерн «Київпідземшляхбуд», зареєстрована в Києві, отримала з держбюджету 100 млн, її директор розпорядився коштами по-своєму. Він вніс до актів виконаних робіт неправдиві відомості і поклав до своєї кишені 14 млн. Йому повідомили про підозру, у грудні 2020 року суд відправив його під домашній арешт. До речі початково басейн «H2O-classic» мали збудувати до 30 вересня 2019 року, але досі об’єкт на стадії будівництва.


Будівництво басейну в Коломиї

У Маріуполі за президентською програмою «Велике будівництво» реконструюють єдиний в області критий 50-метровий плавальний басейн «Нептун», вартість робіт становить 120 млн грн. Реконструкція розпочалась у 2019 році, частину робіт виконано, наприкінці 2020 року було здійснено коригування проєкту. 2 березня 2021 року завершені нові тендерні процедури по проєкту та укладено договір, згідно з яким розпочаті роботи з реконструкції. Наразі готовність об’єкту складає 38%.

Як бачимо, щось із басейнами в Україні йде не так. Прослідковується певна тенденція: затягування будівництва, розкрадання коштів, збільшення вартості спорудження. У Новій Каховці це ще обтяжено двома кримінальними справами – за фактом незаконного виділення міською радою землі під будівництво (ділянка знаходиться у зоні охоронюваного законом ландшафту - там подібні споруди будувати ЗАБОРОНЕНО) та щодо в. о. головного архітектора за неправомірну зміну умов для проведення експертизи проєкту.
Звісно, В. Коваленку можна не боятися удару від правоохоронців – поки міська рада щороку виділяє прокуратурі і відділу поліції «матеріальну допомогу», вони до нескінченності можуть перекидати ці справи з однієї структури до іншої, призначати додаткові експертизи, тягнути волинку тощо. Але кримінальні справи, як і рукописи, не горять. Рано чи пізно вони випливуть на поверхню і переважать усі розкрадені мільйони.
А ще один секрет полішинеля в тому, що під шумок гарних слів про необхідність басейну для трудящих мас поруч з ділянкою під басейн виділено аж 15 ділянок під приватну забудову житлових будівель для кращих людей міста. Практично на березі Дніпра. Це взагалі повний треш і афера століття, яка має шанс увійти в аннали історії, а можливо, і підручники з криміналістики.

У що це виллєтьсяПід час приїзду президента Володимира Зеленського в Нову Каховку 26 червня торік В. Коваленко запевнив, що після спорудження Центру його утримуватиме місто. Нині він каже, що лише оплата енергоносіїв і комунальних послуг обходитиметься у 21 мільйон на рік. Та це в нинішніх цінах. Але за три роки тарифи можуть підскочити у 2-3 рази. Енергетики і газовики вже про збільшення тарифів говорять відкрито. А ще треба порахувати витрати на обслуговуючий персонал, оплату роботи тренерів, утримання транспорту тощо. Хтось це намагався рахувати?До речі, у Миколаєві значно менший басейн періодично закривають, бо нема відвідувачів. 10 травня його відкрили після довгого простою. Ціна одного відвідування на півтори години складає 130-180 грн. Абонемент на 5 відвідувань 670-805 грн.
У Новій Каховці, припускають фахівці, разове відвідування такого басейну коштуватиме 150-200 гривень. Абонемент на 5 відвідувань – до тисячі. Чи багато людей зможуть собі таке дозволити? І чи повалять до нас бажаючі скупнутися зі степових районів, як про це торочить мер?

– Частково ми фінансуватимемо центр з місцевого бюджету. Приміром, за програмою по фізкультурі для наших діточок. Це дуже важлива справа, хоча частина місцевих жителів виступає проти неї, – каже В. Коваленко.
Виникає питання: як саме частково – на 20% чи 50%? А хто іще фінансуватиме? Адже президенту було сказано, що жодних дотацій Центр не потребуватиме.

Що з цього випливе– Я глибоко впевнена, що ніхто навіть не намагатиметься на тому місті будувати басейн, але якщо почне, то його чекатиме така сама доля, як у Коломиї, – наголошує активістка, член Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Федчук. – Бо ділянка знаходиться у зоні підтоплення. Може, хтось забув, як недалеко від цього місця кілька років тому будували дренажну систему, щоб осушити парк. Каховське водосховище створює такий підпір ґрунтових вод, що в Козацькому вже з'явилися водоспади. Також не зроблена стратегічна екологічна оцінка проєкту. А ще планується будівництво ГЕС-2.

– Боюся, що скринька тут відчиняється просто, – додає керівник ТО «Каховський плацдарм» Сергій Цигіпа. – «Велике будівництво» може й розпочнеться. Але скоро бюджетні гроші закінчаться. Проект перейде в стадію довгобуду, його заморозять. А потім площу в 18 га поступово роздадуть під котеджне містечко чи таунхаус. Таких прикладів у Новій Каховці, на жаль, чимало. На тому самому місці в 2007-му році можновладці планували побудувати разом із «Теніс-сервіс клубом» п'ятизіркові корти, вертолітний майданчик, готель і... теж котеджики, Але тоді карта трохи лягла не так, як гадалося, тому тенісний проект прикрили.Словом, не все так гладенько в житті, як на папері. Новокаховська влада вже раз обпіклась на будівництві Центру надання адміністративних послуг. Його мали спорудити ще 2 роки тому. Та підрядник, отримавши понад 5 млн грн, невдовзі зник після початку робіт. Довелося проводити новий тендер, відтак вартість об’єкту зросла з 20 до 27 мільйонів.
Чим закінчиться наша епопея, побачимо. Нинішній губернатор, на відміну від двох попередніх, проявляє хоч якусь пильність і здоровий глузд. І його побоювання не безпідставні. Бо замість «великого будівництва» з усього цього може випливти велика афера.

время 0.099102973937988