Додати новину ОСББ

Історична частина Нової Каховки стала пам’яткою


  Гунько Олександр     16.05.2021    6446   

Забудова історичного центру Нової Каховки в межах паркової зони, стадіону та забудови проспекту Дніпровського, вулиць Маяковського, Героїв України, Першотравневої взята на облік як пам’ятка містобудування та архітектури місцевого значення. Відповідне розпорядження №289 від 21.04.2021 року видав голова Херсонської обласної державної адміністрації Сергій Козир. До реєстру пам’яток внесені усі житлові та громадські будівлі цієї частини міста.

Усі будівлі – під охороноюУ зв’язку з цим до Нової Каховки нещодавно завітав начальник Управління містобудування та архітектури ХОДА, головний архітектор області Григорій Ходін. Він мав на меті оглянути об’єкти, які цього року заплановано реставрувати. Це головний вхід на стадіон «Енергія», Літній театр, будівля виконкому та будівлі, що розташовані на вул. Історичній, 13 і 52.У цьому гостя супроводжували заступники міського голови Леонід Чурсинов і Сергій Хоменко, голова правління ПрАТ «Фірма «Херсоноблагробуд» Анатолій Подофа, депутата міської ради, член Національної спілки архітекторів України Тетяна Євсєєва

Сам по собі факт занесення до реєстру пам’яток історичної забудови міста є знаковим. Це значить, що в межах цієї зони ніхто не зможе безкарно зносити будівлі і споруджувати багатоповерхівки. Мало того, тепер управління архітектури міста має розробити облікові картки на кожен об’єкт, який потребує реставрації, та укласти охоронні договори з управлінням містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації. На створення облікової документації дається три роки.

Потрібні дотації з місцевого бюджетуПід час огляду було встановлено, що стан будівель потребує проведення ремонтно-реставраційних робіт. Зокрема, заміни віконних блоків, виконання ремонтних робіт на покрівлях та фасадах будівель з можливістю застосування сучасних матеріалів. Наприклад, у будівлі виконкому планується внутрішній ремонт приміщень, а також міська влада просить обласне управління архітектури узгодити заміну старих вікон на металопластикові.
Але для цього треба з урахуванням вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» та розділу 13. ДБН Б.2.2.-12:2019 «Планування та забудова територій замовити проектно- кошторисну документацію та отримати відповідні погодження.– Утримувати будинки історичної частини міста мають їх власники, – розповіла нам Тетяна Євсєєва. – З досвіду інших міст, в яких є пам’ятки архітектури, на це виділяють дотації з місцевих бюджетів. Бо «повісити» на мешканців будинку всі архітектурні прикраси, неможливо. Вони мають утримувати в належному стані свої квартири та всі комунікації. А за зовнішнім виглядом будівель має слідкувати архітектурна служба міста. А міська влада повинна фінансувати реставраційні роботи фасадів цих будинків.

А як з кам’яними вишиванками?Щодо кам’яних вишиванок, то поки що питання зависло. Досі неясно, чи буде міська влада займатися цим об’ємно, тобто, виділяти кошти і проводити реставраційні роботи. Адже донині цим опікуються лише ентузіасти. А вони у змозі відреставрувати на рік архітектурні орнаменти, які виконувалися на початку 1950-х років під керівництвом Григорія Довженка, на одному-двох будинках у позаробочий час. Якщо такими темпами йти далі, то на відновлення усіх вишиванок може піти не одне десятиліття.– По ідеї, це та родзинка нашого міста, що отримала визнання в усій країні, – каже Т. Євсєєва про кам’яні вишиванки. – Бо такого нема в жодному іншому місті. Це оригінальна і неперевершена пам’ятка монументального мистецтва. Нам треба берегти і охороняти її. Тому я дуже сподіваюсь, що буде створений фонд на реставрацію чи буде прийнята відповідна міська програма.

Не орнамент, а фантастикаНаразі активісти на чолі із Т. Євсєєвою відновлюють архітектурні орнаменти на будівлі дитсадку «Теремок» по вул. Історичній, 66-А. Роботи ще не закінчені, тиждень не могли їх продовжити, бо у дитсадку йшла перевірка. Два дні тому знову встановили риштування і продовжили реставрацію.
– Там дуже гарний і складний орнамент, фантастика, – захоплено каже Тетяна Миколаївна. – Просто Середня Азія якась.Г. Ходін побував і на цьому об’єкті. Хотів на власні очі побачити, що і як там робиться. Наші чиновники поцікавилися у нього, чи є у реставраторів-ентузіастів відповідна документація на реставрацію. Обласний начальник підтвердив, що всі дозволи на реставраційні роботи по кам’яних вишиванках в Новій Каховці дає містобудівна рада і вони узгоджуються з органом охорони культурної спадщини.


Чекати, поки влада Нової Каховки, серйозно візьметься за кам’яні вишиванки, доведеться довго, вважає Т. Євсєєва. Уже понад 5 років іде тихий саботаж в цьому питанні. Можновладці роблять вигляд, що ніяких пам’яток архітектури у нас нема. Ну, звісно, якщо приїжджають високі гості, то можна похвалитися, показати їм унікальні орнаменти, відновлені руками активістів при підтримці деяких меценатів. А постійно цим опікуватися, зберігати, допомагати в цьому мешканцям будинків, запроваджувати охоронні програми – до цього руки не доходять. Звісно, нашим чиновникам у змові з деякими забудовниками хотілося б усе це знести і побудувати коробки з пінопласту і металопластику. Та заробити на цьому свій ґешефт. Але тепер це їм уже не вдасться.

время 0.012566089630127