Додати новину ОСББ

Без паспорта на вулиці – штраф 17 тисяч


  Гунько Олександр     17.05.2021    7392   

Новокаховські судді продовжують штрафувати громадян за відсутність документів на вулиці на 17 тисяч гривень. До того ж громадяни мають сплатити ще 454 грн судових витрат. Наприклад, суддя Марина Бойко з початку року винесла п’ять таких рішень. При цьому три протоколи складено за рапортом інспектора Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області старшого лейтенанта поліції В.Гриня.

У першому випадку без документів, що посвідчують особу, громадянка перебувала в Новій Каховці по вул. Першотравневій біля магазину «Везунчик». У Таврійську порушницю виявили по вул. І. Франка на зупинці громадського транспорту у нетверезому стані. Не пощастило і жителю Плодового, який також без документів перебував по вул. Чорновола, 46. У Дніпрянах чоловіка застукали без документів у магазині «Їжачок» по вул. Масюткіна. Ще один громадянин попався на автодорозі Херсон-Генічеськ біля Нової Каховки.«Не підлягає застосуванню»Між тим деякі судді в Україні взагалі відмовляються карати порушників карантину – громадян, які ходять в громадських місцях без масок чи документів.
Ось у Житомирі громадянин перебував у громадському транспорті без засобів індивідуального захисту. Цим самим він порушив вимоги п.1, п.10 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року та вчинив адміністративне порушення, передбачене ст.44-3 КУпАП.

Однак суддя Корольовського районного суду Житомира Ніна Янчук вирішила по-іншому. І ось чим вона керувалася.
«Суд вважає, що п.1, п.10 постанови КМУ від 22 липня 2020 року №641 обмежено конституційні права і свободи громадянина, що суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України, а тому такий нормативно правовий акт у частині відповідних обмежень не підлягає застосуванню судом при вирішенні справи про адміністративне правопорушення. На думку суду, порушення особою правил карантину, які встановлені не у конституційний спосіб, не є підставою адміністративною відповідальності».


А судові рішення, вважає служителька Феміди, мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Згідно цього для суддів існує спеціальне роз’яснення – п.2 Постанови Пленуму ВСУ «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя».

«Не несе суспільної небезпечності»У Рубіжному Луганської області чоловік перебував без паспорта біля свого будинку. Попри це, поліцейські склали протокол і направили до суду. Однак голова Рубіжанського міського суду Юрій Ткачук наголосив: відсутність документів, що посвідчують особу, жодним чином не впливає на швидкість поширення серед населення гострої респіраторної хвороби Covid-19.

«Перебування чоловіка на вулиці без документа, що посвідчує його особу, не несе суспільної небезпечності у посяганні на громадський порядок, права і свободи інших громадян, зокрема, на їх здоров`я чи життя», – розтлумачив суддя і оголосив порушнику карантину лише усне зауваження.

Як мають діяти поліцейськіДо слова, ні Конституція, ні інші закони не містять обов’язок громадян носити при собі паспорт.
Згідно зі статтею 32 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах, у таких випадках:
1. Якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
2. Якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
3. Якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
4. Якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
5. Якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
6. Якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.


До того ж, співробітник поліції не має права вилучати документ, що посвідчує особу, той же паспорт. Вилучати документ можуть лише за рішенням суду.
У разі відсутності документа, що посвідчує особу, співробітник поліції має право доставити особу в найближчий пункт поліції, де повинен в комп’ютерній базі перевірити інформацію про особу. Час, який особа проводить в пункті поліції, не повинен перевищувати 3 години. Також особа маєте право зателефонувати своїм рідним/друзям з проханням доставити паспорт в даний пункт поліції.

Висновок правознавцівЯк бачимо, українське законодавство містить чіткі щодо таких випадків імперативи. Щодо вимог вищевказаної постанови Кабміну, то вони суперечить Конституції, тому є нікчемними – такий термін існує в судочинстві.
Адже часткове обмеження прав і свобод громадян можливе лише в умовах воєнного або надзвичайного стану із зазначенням строків дії цих обмежень. На незаконність вищевказаних карантинних обмежень звернув увагу Центр політико-правових реформ ще з початку карантину. Про це йдеться у заяві «Суттєві обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина можливі винятково в умовах надзвичайного стану», опублікованій на сайті центру pravo.org.ua.

Взагалі ж паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт потрібен для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою на території України та інших правовідносин.
Сподіваємося, що судді Нової Каховки керуватиметься у своїх рішеннях в таких справах насамперед Конституцією і законами України, а не постановами уряду.

время 0.014070987701416