Додати новину ОСББ

Нова Каховка може залишитися без води


  Гунько Олександр     19.05.2021    8260   

Торік улітку я побував на дачі у знайомого. Ненароком зазирнув у відкритий колодязь біля водопровідного крана у дворі. Лічильника там не було. Поцікавився, як він платить за воду.
– Раз на місяць проходить контролерка, даю їй 500 гривень, вона щось записує і йде собі, – відповів товариш. – Мене це влаштовує, поливаю, скільки хочу.
Він вирощував виноград, городину, на ділянці є кілька фруктових дерев. Узимку дачу продав. Як тепер платитиме новий господар – невідомо.


«І простіть нам борги наші»Між тим КП «Міський водоканал» б’є на сполох: підприємство знаходиться у критичному стані. За словами директора КП Валерія Радованця, тільки борги населення за водопостачання і водовідведення перевищують 9 млн грн. З них мешканці гуртожитків заборгували 2 млн. На сайті підприємства є список боржників станом на 18.05. 2021 року. Деякі цифри шокують. Чимало споживачів заборгували по 20-30 тисяч грн. є і рекордсмени: вул. Гагаріна, 10/29 – 40798 грн, пр. Перемоги 1/94 – 42601 грн, вул. Першотравнева, 30/213 – 42967 грн. Нарешті, абсолютний рекордсмен: вул. Андріївська, 115 – 67019 грн.Звісно, у сумлінних платників може виникнути запитання: а що робить підприємство, аби стягнути кошти хоча б із найбільш злісних боржників? Чи подає позови до суду, чи відключає від водопостачання? За інформацією газети «Нова Каховка», на суму 1 млн 300 тис грн уже є виконавчі листи. Тож ці кошти має стягнути в примусовому порядку виконавча служби. Як і коли вона це зробить – ніхто не знає. Кабмін нещодавно прийняв постанову про те, що у боржників заарештовуватимуть банківські рахунки, в тому числі і з виплат пенсій. Та зрозуміло, що навіть примусове стягнення вимагає певного часу. А гроші підприємству потрібні були вже, як-то кажуть, вчора.

Ще одна проблема – монетизація субсидій. Раніше субсидії прямо перераховувалися підприємству. Зараз субсидіанти отримують їх на банківські рахунки, знімають і використовують на інші проблеми.
Нині КП заборгувало 2 млн грн Херсонській обласній енергокомпанії. Через це відключена від електрики адміністративна будівля. Можуть також відключити виробничі приміщення та каналізаційно-насосні станції. І тоді місто захлинеться в нечистотах. Що в умовах карантину вкрай небезпечно.За цим уже якось усі забули, що працівникам підприємства зарплату виплачують в середньому із тримісячною затримкою. Щоправда, не всім. У приватних розмовах прості робітники кажуть, що «конторським» платять справно. А от іншим доводиться «вибивати» свої кревні.

Економічно обґрунтовані тарифиУтім, проблеми водоканалу вже давно стали хронічними. Востаннє тарифи піднімали рішенням виконкому №159 від 28.05.2019 року. За водопостачання 11,38, за водовідведення 17,34. Разом 28,72 грн за кубометр. Пізніше виконком прийняв ще одне рішення №288 від 27.08.2019 року про відшкодування з бюджету міста різниці в тарифах.
«Відшкодовувати з міського бюджету різницю між встановленими розмірами тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та на послуги централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) і розміром економічно обґрунтованих тарифів на виробництво цих послуг», – йдеться в ньому.Які саме є «економічно обґрунтовані тарифи» – невідомо. Знову ж таки на сайтах водоканалу і міськради такого обґрунтування ми не знайшли. Як і розрахунків, скільки саме щомісяця має відшкодовувати бюджет громади.

Куди витікає вода?Між тим при встановленні останніх тарифів у тодішніх членів виконкому викликав подив один факт: у тарифи підприємство закладало 30% технічних втрат води. Це ж які мають бути діряві труби, щоб стільки витікало невідомо куди. Насправді нічого нікуди не витікає. Просто є чимало споживачів, які не мають лічильників або роблять несанкціоновані врізки в систему і користуються водою, м’яко кажучи, неофіційно. Тож за них мають платити інші. Ось тут роботи у керівництва водоканалу – непочатий край.Замість цього директор КП В. Радованець звертається до жителів міста через газету і слізно просить боржників розрахуватися. Вихід же бачить в тому, щоб перейти на подачу води за графіком, причому, з довготривалими перервами.
Звісно, проблем підприємства це не вирішить, а тільки порушить права сумлінних платників.
Та, схоже, і керівництво міста не знає, що в цій ситуації робити. Воно зайнято більш привабливими прожектами – наприклад, проштовхуванням будівництва Центру олімпійських видів спорту. Без цього ж нам ніяк не прожити. А водоканал хай загинається – будемо з басейну воду пригоршнями черпати.

время 0.013671159744263