Додати новину ОСББ

«Ми думали, що вона вмерла»


  Гунько Олександр     23.06.2021    11328   

Цей випускний вечір 9-класники Новокаховської гімназії №2, певно, запам’ятають на все життя. Хоча тривав він усього 40 хвилин. Рівно до тієї миті, коли одна з учениць не втратила свідомість. Вона тільки встигла сказати подругам: «Мені погано. Я вийду». Зробила кілька непевних кроків і розтягнулася на підлозі обличчям вперед. «Ми думали, що вона вмерла», - скаже потім мати її однокласника, яка була присутня на заході.

Випускний перенесли в приміщення школиВипускний вечір для трьох 9-х класів був призначений на 18-ту годину 11 червня. Усім випускникам мали вручити свідоцтва. Із 66 учнів за списком з’явилися 59. Також прийшли їхні батьки чи родичі. Захід у зв’язку з карантином мав пройти на вулиці, однак в останній момент керівництво гімназії переграло. Усім почали казати, щоб заходили в школу, на другий поверх, де зазвичай у коридорі проходять заходи, бо в школі ніколи не було актового залу. Мовляв, може піти дощ і намокне апаратура, зіпсується.


Випускники виконують гімн України. Ксенія обведена червоним кьольором

– Я почала обурюватися, – розповідає Ірина, мати одного з гімназистів. – І навіть не через карантинні заходи. Мій старший син закінчував цю школу 6 років тому. А за два роки до цього закінчував 9-й клас, і був такий же випускний. Але ми там сиділи, а не стояли, як зараз. І всім батькам було погано, бо стояла літня спека, а коридор не призначений для таких подій. Там старі вікна, які не відчиняються. В них є тільки маленькі кватирки. Я пам’ятала, яке там пекло при скупченні людей. Ми сиділи і відмахувалися грамотами і свідоцтвами. Усім ставало зле, оскільки нічим було дихати. А тепер нас зібралося більше, бо класів уже не два, як тоді, а три. Я пообурювалася, але інші батьки мене не підтримала, тому мусила йти за всіма.

Ксюша лежала обличчям унизУже з перших хвилин усім присутнім було некомфортно через задуху. А на сороковій хвилині сталося те, з чого почалася наша розповідь. До цього директор гімназії Оксана Якубова встигла тільки роздати учням свідоцтва і кільком батькам грамоти.
У цей час дівчата співали пісню, і тут мало не під ноги їм падає Ксенія П. Потім лікарі казали, що, коли вона падала, то вже була без свідомості. Її руки були позаду тулуба, а вона летіла на підлогу, наче її хтось сильно штовхнув у спину. Ударилася головою так, що задзвеніла підлога.Усі закричали, почалася паніка. Розштовхуючи усіх, на першу допомогу кинувся відомий у місті лікар Андрій Уколов, який прийшов на випускний своєї дочки. Йому допомагав інший батько, що має фізкультурну освіту. Підбігло ще кілька батьків.
Ксюша, як її називають однокласники, лежала обличчям униз. Уколов обережно обмацав її на предмет можливих переломів, особливо шиї. Потім повільно перевернув дівчину, почав розтирати їй мочки вух, нащупав пульс на руці. Одна із матерів закричала, щоб викликали «швидку».

– Аптечку! – крикнув лікар. – Вона повинна бути в кожному класі!
Учителька фізики Наталія Олександрівна метнулася у свій кабінет, який знаходиться в кутку коридору. Перед нею миттєво розступився натовп, пропускаючи її. Усі стояли мовчки, перебуваючи в напівшоковому стані.

Що врятувало дівчину– Я почала кричати: «Чому ми стоїмо? Діти, всі виходимо, бо ще хтось грохнеться!» – згадує Ірина.
Усі почали швидко покидати приміщення школи, виходячи на вулицю. Шкільної медсестри на заході не було. Хтось із батьків кудись збігав і приніс пластикову пляшку з водою.
Тут піднесли аптечку, непритомна Ксенія отямилася від запаху нашатирю. І тут же заволала від болю. У неї були покришені зуби і розсічене підборіддя. Чоловіки занесли її в клас і там продовжили надавати допомогу. Промили рану перекисом водню і заклеїли пластиром. Відчинили вікна у класі.Дівчину врятувало те, що основний удар прийняв на себе лоб, де найтовща кістка черепа. Якби вона ударилася скронею, то у школі був би труп.
Коли Ксюшу завантажили в «швидку», з нею поїхала її мати. Ніхто з керівництва чи працівників школи у її порятунку і наданні першої допомоги участі не брав. Більше того – директорка О. Якубова зачинилася в одному з кабінетів разом з організаторкою позакласної роботи. І не виходили, поки усі не розійшлися десь біля 20-ої години.
Хоча ще багато чого на випускному не сталося. Учні мали виконати кілька номерів художньої самодіяльності, подякувати вчителям, а ті в свою чергу – сказати напутні слова своїм вихованцям тощо.

Як викручувалася директоркаГрупа батьків дев’ятикласників написала колективні скарги в Міністерство освіти й науки, в офіс дитячого омбудсмена, обласний департамент освіти, міському голові Нової Каховки Володимиру Коваленку і голові гуманітарній депутатській комісії міськради Параскеві Джуманіязовій. Вимагали негайного звільнення директорки гімназії Оксани Якубової. Між собою говорили, що таке не можна так просто залишити без реагування. Адже при проведенні заходу були порушені усі карантинні норми, у тому числі наказ Міністерства освіти й науки.

На засіданні депутатської комісії О. Якубова викручувалася, як могла. Занижували кількість присутніх на випускному вечорі. Казала, що дівчинка хвороблива, тому і «трохи знепритомніла». Хоча медики з лікарні кажуть, що до травми Ксюша була здоровою, жодних хронічних хвороб не мала, що підтверджується записами у лікаря-педіатра.Батьки надали П. Джуманіязовій заздалегідь відео і фото з випускного вечора. Його подивилися усі члени комісії. На відео чітко видно, що школярі і батьки стоять практично пліч-о-пліч, соціально необхідної дистанції не дотримано, нема розміток, усі без масок, в тому числі директорка, вікна зачинені. У масці був тільки лікар А. Уколов, коли надавав потерпілій допомогу.

У школярки досі болить обличчя, часті головні болі. Її направляють у Херсон зробити обстеження КТ (комп’ютерна томографія) голови.

Інцидент хочуть зам’ятиО. Якубова, крім того, не виконала своїх прямих службових обов’язків. Вона повинна була протягом доби після інциденту письмово інформувати міський відділ освіти, створити комісію і провести службове розслідування. А головне – сама порушила наказ міністерства, який забороняє проводити подібні заходи з батьками в приміщенні школи. Такі ж вимоги є в наказі по міськво та рішенні міської комісії з надзвичайних ситуацій і техніко-екологічної безпеки. До того ж, із гімназії зник наказ про проведення урочистої події. Кажуть, до випускного він висів, а потім наче випарувався.


О. Якубова вітає переможців конкурсу до Дня міста 2 березня 2021 року.

Відтак голова комісії П. Джуманіязова запропонувала рекомендувати начальниці міськво Лілії Микитенко звільнити О. Якубову із займаної посади. Однак інші 4 присутніх депутати (О. Курдов, К. Козлова, В. Задирко, В. Юрченко) зійшлися на тому, що варто рекомендувати провести службове розслідування і обмежитися доганою.
Слід додати, що О. Якубова чимало років пропрацювала начальницею міськво, контролювала всі школи. Тобто, це не молода людина, а досвідчена керівниця у сфері освіти міста. Що ще має статися в гімназії, щоб там замінили директора – ставлять питання батьки у своїх скаргах.


Листування директорки з мамою Ксенії

Утім, міськво все-таки має провести службове розслідування надзвичайної події в гімназії. Однак батьки випускників 9-го класу не вірять, що будуть зроблені необхідні оргвисновки, і готові боротися до кінця.
«Директор хотела приехать к маме Ксюши домой, мама отказала ей, Коваленко и Микитенко хотят всё замять, подключили связи», - пишуть у вайбері.

время 0.017419815063477