Додати новину ОСББ

Ясла-садок у Райському хочуть віддати військовим


  Гунько Олександр     23.07.2021    5101   

У Райському відбулися громадські слухання щодо долі ясла-садка «Калинка». На ньому були заступник міського голови Нової Каховки Сергій Хоменко, депутат міськради Олександр Шевченко, кілька бійців «Муніципальної охорони» та невелика група людей із селища. Тож жителі називають це профанацією слухань.

– Ця історія почалася ще раніше, – розповідає місцевий активіст Віталій Панахов. – Була вказівка не брати дітей у садок. Зібралися мами, пішли до старости, тільки після цього їх дітей зарахували.

Статистика під час карантинуЗа словами працівників садку, ще на початку червня до них приїжджав заступник мера Сергій Хоменко. Тоді у закладі не було ні співробітників, ні дітей, бо з 1 липня усі пішли у відпустку. За кілька днів приїхали депутати міськради з військовими, оглядали будівлю і територію. Люди у формі залишилися задоволеними, сказали, що це їм підходить.


С. Хоменко (другий зліва) у Райському старостинському окрузі в січні 2021 року

Можновладці мотивують закриття садка тим, що сюди ходить мало дітей, а народжуваність у селищі падає. Але жителі Райського з цим не згодні. Адже майже півтора року в країні триває карантин, який часом переходив у локдаун. Старші діти-школярі займалися дистанційно. Тож чимало батьків залишали з ними молодших вдома, побоювалися, що у садку вони можуть заразитися. Тому робити статистику під час карантину принаймні некоректно.

Працевлаштування і підвезенняНаразі батькам уже рекомендують переводити дітей у Тополівку чи Основу. А усіх співробітників садка влада Новокаховської МТГ обіцяє працевлаштувати в інших дошкільних закладах громади. Але це викликає у людей спротив.
– Якщо мені, скажімо, запропонують роботу в Маслівці, я не буду туди щодня їздити, відмовлюся, – каже одна з виховательок садка. – І що мені – на біржу праці йти? А чи попаду я під ліквідацію закладу?
Щодо працевлаштування в місті, то працівники на це не сподіваються. Кажуть, що в міських дитсадках практично не буває вакансій.


Дитсадок у Райському

Також можновладці обіцяють підвозити дітей до інших дитсадків. Але це теж не всіх влаштовує.
– Як бути матерям, які йдуть на роботу о 5-ій ранку? – обурюється жителька селища. – Хто забезпечить підвезення їхніх дітей?

«Ходимо на головах»Ясла-садок в Райському існує з 1983 року. У ті часи його відкрили для дітей працівників винрадгоспу «Таврія». Тоді господарство процвітало і могло собі дозволити спорудити шикарну, як для села, двоповерхову будівлю, у якій наочно втілювалося гасло: «Все для дітей». Дитсадок у селищі розрахований на 105 дітей. Його закриття дозволить зеконовити 375 тисяч грн, запевняють можновладці Нової Каховки.

Між іншим, працівникам дорікають, що вони не працюють над наповнюваністю дитсадка.
– А як ми можемо заохочувати батьків? – каже працівниця закладу. – Ми вже 10 років просимо логопеда, а нам не дають. А нині проблеми з мовленням практично в кожної дитини. У нас було дві групи, одну закрили з метою економії коштів. Звели усіх дітей в одну групу. Ми там на головах ходимо.

Місто не придумало нічого кращогоВзагалі багатьох жителів Райського звістка про закриття дошкільного закладу шокувала. Адже це не маленьке село на дві вулиці, а ціле селище, яке раніше мало свою селищну раду. Зникнення такого закладу, на думку багатьох, порушить інфраструктуру. Тут є кілька солідних підприємств, наприклад, «Південмлин» (ТМ «Мірошник»), «Таврія», газобетонний завод тощо. Тобто, податків, які збирають на території старостинського округу, цілком достатньо для того, щоб утримувати садок.


Меморіальний комплекс у Райському

– Кілька мільйонів щороку на «Муніципальну охорону» місто знаходить, а на дітей грошей нема, – продовжує В. Панахов. – У Новій Каховці раніше позакривали чимало дитсадків, тепер влаштувати дитину – проблема. А якщо військові нам народжуваність підвищать – що робитимемо? Будемо будувати новий дитсадок за 5 мільйонів? Поки у нас була своя ОТГ, жили нормально. Як тільки приєдналися до Нової Каховки, так місто не придумало нічого кращого, як закрити садок.

До всього того жителі побоюються, що із закриттям дошкільного закладу селище може перетворитися на депресивне. Буде падати ціна на нерухомість, молоді сім’ї не захочуть купувати тут житло, а їхатимуть в інші населені пункти. Школи-то вже в селищі нема - учнів возять у сусідню Основу. За подібних випадків і починають вимирати села в Україні.

У такий час щороку садки вже перевіряли різні служби на предмет підготовки до нового навчального року. Нині жодних перевіряльників у закладі ще не було. Тож, мабуть долю садку в мерії Нової Каховки вже вирішили.

Фото із сайту Райського старостинського округу

время 0.015948057174683