Додати новину ОСББ

Будинки історичної частини міста стануть пам’ятками


  Гунько Олександр     28.07.2021    5782   

Схоже, влада Нової Каховки не знає, що робити з історичною частиною міста. Зберігати не хоче, а зруйнувати вже не може. Тому зіштовхує громадян лобами, щоб у них чуби тріщали. Саме такий висновок напрошується після зустрічі голів ОСББ, який провів у мерії перший заступник міського голови Олег Тарабака.

Олег Анатолійович розповів, що до міського голови надійшло 16 звернень від голів ОСББ старої частини міста. У них вони просять вивчити питання «по наближенню механізмів спрощеної системи проведення ремонтних робіт в аварійних будинках, які знаходяться в охоронній зоні міста». Ось такий перл канцеляризму був у одному зі звернень, яке зачитав О. Тарабака. Він підкреслив, що влада організувала цю зустріч, щоб знайти механізм, «який би задовольнив і мешканців, і зацікавлених осіб.Зрозуміло, що просто так 16 звернень з одного питання у природі не з’яляються – їх явно «організували». А хто такі «зацікавлені особи», залишилося за кадром.
Питання виникло через розпорядження голови Херсонської державної обласної адміністрації про взяття на облік пам’яток культурної спадщини місцевого значення області. У переліку таких об’єктів – будинки історичної частини міста в Новій Каховці. А це значить, що ці споруди не можна руйнувати, як робили в минулі роки, коли знищили будівлі міськво, вечірньої школи та деякі інші.

Ремонт стане реставрацією– Коли об’єкт набуває статусу культурної спадщини, то ставлення до нього змінюється, – пояснила Світлана Несменчук, спеціаліст міського управління архітектури і містобудування. – У кожного будинку буде окремий охоронний номер.

Нині усі вони входять до пам’ятки містобудування, яким визнано у 2017 році історичну частину міста. Але окремі будинки не були пам’ятками архітектури. Внесення їх до переліку об’єктів культурної спадщини означає, що ремонт у них означатиме не реконструкцію, а реставрацію. А вона має проводитися за погодження з органом охорони культурної спадщини. У нашому випадку – це управління архітектури і містобудування ХОДА. Погодження передбачає розроблення відповідної документації, паспорту об’єкта і укладення охоронного договору. Ці будинки відтепер матимуть клас відповідності СС3 і проведення ремонтних робіт за декларативним способом забороняється. Це робиться за реставраційним завданням.

– Для того, щоб виконати якісь роботи по заміні вікон, покрівлі, утепленню фасадів, потрібно мати реставраційне завдання і проєктну документацію, погодження архітектурно-будівної ради при ХОДА, – продовжила С. Несменчук. – А також проведення експертизи і отримання дозволу на виконання робіт на об’єкті культурної спадщини. Відповідальність за утримання будинків несуть ОСББ. Ви маєте це робити за власні кошти

Де взяти грошіДеяких голів ОСББ останнє обурило. Говорили про те, що держава має допомагати утримувати пам’ятки культури, що будинки від ЖЕКу передавали в ОСББ в неналежному стані, часто без актів. Пропонували створити в місті фонд для утримання і реставрації будинків історично частини міста.– Моя власна думка така: виконком має написати до Мінкульту листа із запереченням, – озвався О. Тарабака. – І ви, голови ОСББ, теж повинні написати такі листи, щоб будинки не вносили до переліку пам’яток...
Це викликало обурення в інших голів ОСББ, які виступають за збереження історичної частини міста.
– Приберіть футбол, і будуть гроші, – пролунала репліка із залу.

Як Нова Каховка стала унікальноюВідтак слово для роз’яснення надали голові Новокаховського товариства охорони культурної спадщини, депутату міськради Тетяні Євсєєвій.
Вона пояснила, що історико-архітектурний опорний план Нової Каховки був розроблений ще у 1990 році. Для цього і місто приїжджала наукова експедиція. За цією документацією Нову Каховку у 2001 році внесено в перелік історичних міст України. У ньому 481 населений пункт. Переважно вони є пам’ятками 17-18 століть. І тільки наше місто датується 1950-им роком. Це єдиний випадок такого молодого історичного міста на всьому пострадянському просторі.

– На Новій Каховці відпрацьовували типовий проєкт нових міст, – наголосила Тетяна Миколаївна. – Однак у 1955 році ігри з демократією закінчилися. Вийшла постанова про надмірності в архітектурі. І нова Каховка стала унікальною.
Частина присутніх в залі заплескали в долоні.

Історичний ареал містаОпорний план міста був затверджений на сесії міської ради в 2004 році, зазначила далі Т. Євсєєва. У ньому є список об’єктів Нової Каховки, Козацького і Веселого, які пропонувалися визнати пам’ятками містобудування і архітектури. Там вказана забудова центру Нової Каховки між Дніпровським проспектом і вул. Карла Маркса, від вул. Першотравневої до вул. Маяковського. Також вказані: ансамбль центру міста, Палац культури, будівля мерії, Літній театр, будівля Каховської ГЕС, шлюз, садиба князя Трубецького та інші. Також є охоронюваного ландшафту – це паркова зона до ГЕС, включаючи насипний острів біля станції.

У 2012-2014 році відбулося оновлення Генерального плану міста. Для цього в Новій Каховці працювали спеціалісти інституту «Діпромісто». План був замовлений і оплачений міською радою і затверджений на сесії. На ньому винесений історичний ареал міста – це всього 3% площі всього міста. Для порівняння: в Києві – 12%, у Львові – 16%.
На репліку Лариси Житченко, чому все це не обговорювалося із жителями, Т. Євсєєва зауважила, що наукова документація не узгоджується з громадськістю – вона визначається фахівцями і затверджується міністерством.

Від пінопласту гнитимуть стіниОднак присутніх хвилювали досить приземлені питання: як все-таки утримувати і ремонтувати будинки. Чи дійсно для цього треба отримувати купу дозволів і документів? А між тим, згідно розпорядження голови ХОДА, в Новій Каховці 189 об’єктів містобудування та монументально-декоративного мистецтва.Т. Євсєєва пояснила: по кожному будинку це треба визначати окремо. Усе залежить від того, що в кожному будинку визнано пам’яткою – фасад, панно чи інше. Для заміни вікон жодної документації не треба. Так само і для внутрішнього ремонту в кожній квартирі. Щодо фасадів, прикрашених монументальними панно, то їх змінювати самочинно не можна. Замінити кілька черепиць на даху – теж не проблема. Самочинно встановлене зовнішнє утеплення шкодить будинкам. Вони будувалися за канадською технологією. Такі споруди можуть стояти 200-300 років. Стіни в них уже енергозберігаючі. Вони зроблені так, що всередині закладений утеплювач, йде природне провітрювання і просушування. Якщо ж їх закрити пінопластом, то вони почнуть гнити, бо таким чином їх «замуровують».

Не дамо знищити містоТ. Євсєєва підкреслила, що треба створювати міський фонд для збереження історичної частини міста. У багатьох історичних містах є програми підтримки пам’яток історії і архітектури.
Слід додати, що часом на зустрічі виникали палкі дискусії між прихильниками і противниками обговорюваного питання. Складалося враження, що іноді сторони не хочуть чути одна одну.
Про проблеми ОСББ і мешканців говорили депутат міської ради Олександр Афанасьєв і ексдепутатка Діана Іваннікова, які очолюють об’єднання співвласників.– Ми збираємо кошти і щороку потроху відновлюємо наші будинки, які нам передали в занедбаному стані, – сказала голова ОСББ Наталія Чернова. – Я в цьому місті народилася, моя бабця тут жила, тут мої батьки. І у вас не вийде його знищити! Ми вам цього не дамо! – звернулася вона до О. Тарабаки.
Перепалки в залі продовжилися. Врешті О. Тарабака оголосив зібрання закінченим. Усі почали розходитися, кожен при своїх думках. Сам Олег Анатолійович виглядав дещо розчарованим. Він протягом усього дійство гнув свою лінію, намагався бути толерантним, тримав удари...
– Кожен почув те, що хотів, – завершив він зустріч.

время 0.29056406021118