Додати новину ОСББ

Що буде з водоканалом у Новій Каховці


  Гунько Олександр     28.07.2021    5766   

Тарифи на воду в Новій Каховці таки підняли. На засіданні виконкому Новокаховської міськради 27 липня прийнято рішення підвищити тарифи на водопостачання і водовідведення. Відтак вони зросли з 27,4 до 36 грн/кубометр для населення і до 44,18 грн для всіх інших споживачів.

Взагалі, в останні два тижні КП «Міський водоканал» стало лідером негативних новин. Спочатку Господарський суд Херсонської області розпочав процедуру банкрутства підприємства. Потім звільнився багаторічний директор Валерій Радованець. Його обов’язки з 23 липня виконує Віктор Замковий. Ну і нарешті контрольний постріл – підвищення тарифів.


Віктор Замковий-молодший

В. Замковий на засіданні виконкому доповів, що загальні борги підприємства досягнули 41 млн грн. З них біля 11 млн — це борги населення за надані послуги. Ще біля 12 млн грн заборгувала держава компенсацію за різницю в тарифах. Також підприємство має борги по зарплаті своїм працівникам.

Непосильний кредит11 липня на зустрічі із журналістами міських видань тоді ще чинний директор водоканалу В. Радованець говорив про те, що в тарифі 44,18 грн закладена оплата тіла позики Світового банку – 7%, або 2,58 грн. Про це писала газета «Нова Каховка». Цю позику водоканал отримав у 2012 році. На сайті газети є матеріал від 22.02.2012 року під промовистою назвою «Кредит в $2 млн – наш!». У ньому, зокрема, йдеться:

«Новая Каховка таки «выбила» кредит у Мирового банка…13 февраля в профильном Министерстве состоялось подписание договоров по льготному кредитованию коммунальных предприятий. В числе 16 городов Украины, среди которых Одесса, Львов, Ивано-Франковск, Чернигов и другие, конкурсные требования выполнила и Новая Каховка. Выделенные средства в размере 2 миллионов долларов под льготные 4,03% будут использованы, как и предполагалось, на внедрение энергосберегающих технологий. В частности, КП «Городской водоканал» планирует заменить устаревшее оборудование на очистных сооружениях и артезианских скважинах».

Про те, як був використаний кредит, можна прочитати на сайті nk-online.com.ua у матеріалі «Вода – під ногами, а поля фільтрації – нагорі» чотирирічної давнини:

«Свого часу керівництво водоканалу взяло кредит Європейського банку реконструкції та розвитку на проведення модернізації системи водопостачання і водовідведення, яка функціонувала впродовж багатьох років і вже давно застаріла. Міська рада виступила гарантом повернення кредитних коштів. Були замінені двигуни, малопродуктивні насоси. В результаті впровадження цього проекту був зекономлений 1 млн. кВт/годин».
Отже, підприємство вже 9 років віддає кредит і ніяк не може віддати. А за все мусять заплатити споживачі.

Сімейний підрядЦікаво, що іще 20 липня у Фейсбуці з’явилося повідомлення від депутатської фракції партії «Слуга народу» в міській раді. У ньому йшлося, що фракція виступає проти підвищення тарифів на воду. Та виконком все одно ухвалив непопулярне рішення.– Мужики з водовідведення вже хотіли бастувати – не виходити на роботу, – розповідає одна із працівниць підприємства. – Так їм пообіцяли за березень щось видати.

Утім, на підприємстві кажуть, що зарплату видають «шматочками» і не всім відразу, а по алфавіту – та від А до Д, то від Є до Н тощо.


Віктор Замковий-старший

Нагадаємо, до листопада 2017 року заступником директора водоканалу був Віктор Замковий-старший – батько нинішнього в. о. Тоді міський голова Володимир Коваленко призначив його своїм четвертим заступником. А посаду батька у водоканалі зайняв його син – Віктор Вікторович.
У квітні 2020-го мер звільнив Віктора Миколайовича, і він став заступником директора КП «НК Екосервіс».

Шило на милоМіж тим у зв’язку з початком процедури банкрутства КП «Міський водоканал» призначив арбітражним керуючим підприємства Катерину Карабань із Кам’янського Дніпропетровської області. Вона буде розпорядником майна КП до 18 грудня 2021 року. Її першим завданням буде відновлення платоспроможності підприємства. Хоча при таких боргах за 4 місяці зробити це майже неможливо. Адже для цього треба щомісяця мати прибуток в 10 млн грн. Зрозуміло, що такі кошти нізвідки не візьмуться, навіть попри різке підвищення тарифів. Навпаки – в соцмережах новокаховчани припускають, що люди будуть платити ще менше, а борги зростатимуть.

Тож, очевидно, арбітражному керуючому продовжуватимуть термін, доки доля водоканалу не визначиться остаточно. Зрозуміло, що закрити підприємство неможливо – вода повинна подаватися абонентам цілодобово. Зміна керівника навряд щось вирішить – це треба було робити давно. Адже усім, крім мера Нової Каховки, було ясно, що В. Радованець не відповідає цій посаді. Члени минулого складу виконкому в цьому неодноразово переконувалися під час його звітів. Було видно, що людина «не в матеріалі». Звіти з цифрами йому готувала головний бухгалтер. А коли йому ставили питання «не по бумажці», то він не знав, що сказати.


В. Радованець звітує на апаратній нараді. Серпень 2019 року

При цьому мер про людське око давав директору прочухана, але ніяких оргвисновків не робив. Валерій Володимирович був майже недоторканною особою, креатурою мера. Хоча отримував він непогано. Наприклад, згідно декларації за 2020-й рік його платня в водоканалі склала 333389 грн. Тобто, майже по 28 тисяч щомісяця.
Та після місцевих виборів 2020 року ситуація в міській раді різко змінилася. В. Коваленко втратив контроль над депутатською більшістю і змушений рахуватися із новими лідерами думок і центрами впливу.

До того ж, якщо вже міняти директора, то не шило на мило, а варто було б знайти ефективного кризового менеджера, який зможе швидко навести лад на підприємстві і вивести його із піке. Щодо В. Замкового-молодшого, то навіть у працівників водоканалу присутній здоровий скепсис: «Хіба що тато підставить плече», – жартують.

Кругом водаПриклади успішного керівництва таким об’єктом в Україні є. Наприклад, в Одесі 8 років тому «Одесводоканал» віддали в оренду компанії «Інфоксводоканал». Відтак підприємство працює з прибутками. Щоправда, одесити незадоволені тим, що орендна плата в міський бюджет низька (40 млн на рік), в договорі не прописані обов’язки орендаря щодо інвестицій, монополіст «викручує руки» споживачам, перекидаючи на них свої витрати, тощо.

Але по всіх цих питаннях претензії треба ставити швидше міській раді: чому вона уклала такий договір і чому дозволяє монополісту порушувати права споживачів? Мабуть, розгадка в тому, що власником компанії є олігарх Микола Злочевський, з яким мер Одеси Геннадій Труханов у добрих відносинах.

Можливо, і в Новій Каховці готують подібний сценарій: віддати майновий комплекс в оренду за копійки якомусь місцевому багатію. А борг за позикою Світового банку перекласти на бюджет.Словом, доля КП «Водоканал» поки що туманна. Але вирішувати її все одно доведеться – борги нікуди не дінуться, а з бюджету їх погасити проблематично. Бо для мера Володимира Коваленка нині на часі головна ідея фікс його життя – будівництво Центру олімпійських видів спорту. На його фінансування депутати передбачили цьогоріч 10 млн грн. А за якою ціною буде вода в місті – то проблеми виборців, а не тих, кого вони обрали.

время 0.043541193008423