Додати новину ОСББ

В Основі дерева атакує гусінь


  Гунько Олександр     19.08.2021    5153   

У селищі Основа, що біля Нової Каховки, дерева атакувала гусінь від метелика АБМ – американського білого метелика. Спочатку вона з’явилася біля стадіону у парку на проспекті Дніпровському, а тепер перейшла в приватний сектор. Жителі кажуть, що зверталися в комунальні підприємства «Основа» і «Екосервіс», але безрезультатно. Ніхто їм нічим не допоміг.

Гусінь розповзається по селищу– Я написала заяву в фітосанітарну інспекцію, – розповідає депутатка Новокаховської міської ради Тетяна Євсєєва. – А ця гусінь наскільки швидко розмножується, що за два тижні практично «поїла» рослинність на Дніпровському проспекті і перелізла в садиби приватників.За словами Т. Євсєєвої, люди просто зрізають уражені гілки. Дехто спалює їх, а дехто виносить на смітник. Звідти гусінь розповзається по селищу. З людьми ніхто не проводить роз’яснювальної роботи, як треба в такому випадку діяти.
Під загрозою також Олешківські ліси, що займають площу в 100 гектарів. Ця гусінь уже з’явилася і там.

«Нічого зробити не можемо»Для Нової Каховки це теж небезпечно – гусінь може по проспекту зайти в місто. Вона повністю обплітає павутиною дерево, всередині якої – цілий сонм дрібних гусениць, які з’їдають листя і переповзають на інше дерево.
– Я зателефонувала начальнику міської екологічної інспекції Олександру Лимарю, – продовжує Т. Євсєєва. – Він сказав, що не має прав на санобробіток, цим має займатися фітоінспекція. Зв’язалася з Сергієм Коваленком із «Екосервісу». Каже, що знає про це, бо там проживає, але вже пізно щось робити. Мовляв, хімією труїти в місті не можна, а якісь інші методи у нас не застосовуються, тому нічого зробити не можемо.
Тим часом гусінь розповзається по садибах основців. У багатьох ростуть фруктові дерева. Вони вже заплетені павутиною.
– За лічені дні ця зараза може накрити пів міста, – каже Тетяна Євсєєва.

Чим небезпечний шкідник

Як сказано у Вікіпедії, американський білий метелик – білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді трапляються особини з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Живе 8–10 діб. Самки відкладають яйця на нижню частину листка, після чого гинуть. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя. Підростаючи, розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35–45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам.


Американський білий метелик. Автор фото: Gerald J. Lenhard

Гусениці небезпечні для майже 300 видів рослин. Серед садових дерев найуразливіші шовковиця, яблуня, груша, слива, айва, черешня, горіх. Вони повністю об'їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Гусениці поїдають листя, шість–вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.

Хто і як має знешкодитиЯк радить Департамент фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби, виявлені гнізда, а іноді і яйцекладки, необхідно зрізувати і спалювати разом з гусеницями, а ушкоджені й прилеглі здорові дерева та чагарники в радіусі до 50 м обприскувати пестицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
У зоні поширення шкідника, особливо в населених пунктах, рекомендують застосовувати бактеріальні препарати.
Начальниця Новокаховського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області Світлана Собко повідомила нам, що в місті фахівця із фітосанітарії нема. Тож треба звертатися до управління фітосанітарної безпеки, яке знаходиться в Херсоні.– Сьогодні (18 серпня – прим. авт.) наш інспектор побувала на місці разом з представниками місцевої влади, – прокоментувала нам начальниця управління фітосанітарної безпеки Лариса Коломієць. – Обстежила парк в Основі. Там дійсно жахлива ситуація. Напишемо розпорядження, даємо на ліквідацію цього осереддя поширення шкідника 10 днів. Фітосанітарні заходи мають провести землекористувачі. Тобто, на ділянках комунальної власності – відповідні комунальні підприємства, а в приватних садибах – їх господарі.

Фото дерев надані жителями Основи

время 0.021154165267944