Додати новину ОСББ

Підрив боєздатності підрозділів військової частини А1736


  Гунько Олександр     27.08.2021    5429   

Коли я у 1970-і роки служив у Радянській армії, у нашому танковому батальйоні сталася надзвичайна подія. Наша рота заступила в наряд «по кухні». Так ми називали добовий наряд, в який нас відправляли в полкову їдальню та на деякі інші господарські об’єкти.

Авоська з цибулеюСтаршина роти попросив одного солдата принести йому трохи цибулі з кухні. Дав для цього авоську – це така торбинка у вигляді сіточки. Солдат набрав цибулі – з кілограм чи півтора – і коли почало темнішати, поніс у казарму, де в каптьорці його чекав старшина. Та от лихо – солдата перестрів штабний майор, котрого щойно призначили виконувачем обов’язків командира полку, і він старався показати свою роботу. Міг перед відбоєм перевіряти казарми, або серед ночі влаштувати «тривогу» для якогось батальйону…

Солдат з переляку розповів йому, для кого призначалася та цибуля, і старшину негайно відсторонили від обов’язків. Спочатку перевели в «заштат», а згодом звільнили. «Он опозорил свое воинское звание», - сказав командир роти.
Хоча нам по-людськи було жаль старшину. Він був тихим, сумирним, непомітним, без командирського голосу, зовсім не схожим на хрестоматійного радянського старшину-держиморду.

Всупереч інтересам службиЦей випадок мені згадався, коли я ознайомився із цікавими постановами Новокаховського міського суду. Ними суддя Наталія Матвєєва оштрафувала двох офіцерів танкового батальйону військової частини А1736, що дислокується в Новій Каховці.
Один із офіцерів, уродженець Чернівців, командир третьої танкової роти. Інший, уродженець Шепетівки Хмельницької області, командир танкового батальйону.Перший, як сказано у постанові, «діючи протиправно, всупереч інтересам служби, в порушення ст.ст. 9, 11, 16, 112, протягом триваючого часу, належним чином не здійснював перевірку наявності та витрат пального 3 танкової роти танкового батальйону військової частини А1736 у період з жовтня 2019 по квітень 2021 року, у зв`язку з чим виникла нестача пального, на загальну суму 82 398,65 грн., що створило реальні передумови до підриву боєздатності та боєготовності підрозділів військової частини А1736».

Інший «не належним чином здійснював контроль за підлеглим особовим складом, дії яких спричинили матеріальні збитки державі у період з жовтня 2019 по квітень 2021 року на загальну суму 194500,67 грн., що створило реальні передумови до підриву боєздатності та боєготовності підрозділів військової частини».

Відбулися штрафомСуми, прямо скажемо, не маленькі. Поза тим, офіцери відбулися, можна сказати, легким переляком. Обидва оштрафовані судом на 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто по 2550 грн. Причому, ці гроші підуть не частині, а державі. Щодо відшкодування збитків армії у обох постановах не йдеться. А вони загалом складають майже 277 тисяч. А це ж не кілограм цибулі. Нею боєготовність підрозділів не підірвеш.
Утім, за фактом розкрадання майна прокуратура ще проводить досудове розслідування. Та чи буде хто покараний – невідомо.

Можливо, цей випадок і не типовий для нинішніх Збройних сил України. Однак такі явища існують. І в першу чергу вони підривають авторитет нашого війська. Адже в умовах російської збройної агресії практично увесь народ докладав і докладає зусиль для створення потужної боєздатної армії. А виявляється, що в ній служать не лише герої і романтики, а й люди, які «допускають недбалість», в результаті якої, пропадають матеріали і пальне на сотні тисяч.

Хто платить за помилкиНагадаємо, військова частина А 1736, тобто 57-ма окрема мотопіхотна бригада ім. Костя Гордієнка, з 5 травня 2018 року знаходиться в Новій Каховці. Штаб бригади розташований у будівлі колишнього інтернату на вул. Маяковського. Інші підрозділи перебувають у населених пунктах Новокаховської ТГ. Командир бригади – полковник Анатолій Мішанчук.Українську армію десятиліттями цілеспрямовано знищували і ослаблювали. Скорочували військові частини, розпродували майно, здавали техніку на брухт, знищували військові містечка… Усе це потім нам відгукнулося Іловайськом і здачею Криму.
Нема уже в Чернівцях танкової учебки, в якій я починав службу. Замість її 9-ти триповерхових казарм височать торгові, офісні і розважальні заклади.

«За помилки політиків своїм життям платять воїни», – сказав хтось із великих. А причетні до «недбалості» командири, як правило, отримують звання і нагороди. Цибулю вони не крадуть.
На світлинах: виставка військової техніка 57 бригади в новій Каховці 3-4 вересня 2020 року. Фото автора.

время 0.62100791931152