Додати новину ОСББ

Середньовіччя в школах Нової Каховки


  Гунько Олександр     31.08.2021    4403   

З початком нового навчального року в закладах освіти Нової Каховки має пройти кампанія підписання колективних угод між адміністрацією і колективами працівників. Порядок і процедуру цього визначає закон України «Про колективні договори і угоди». За ст. 3 закону «Колективний договір укладається між роботодавцем з однієї сторони і одним або кількома профспілковими органами, а у разі відсутності таких органів - представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом з іншої сторони».

Секретні розпорядженняТа в Новій Каховці, очевидно, законів не читають і більше того – ігнорують їх. До такого спонукають «секретні» розпорядження міського голови Нової Каховки Володимира Коваленко №№146 – 160. На сайті міськради в розділі публічної інформації їх нема. Ці розпорядження керівник сектору з питань внутрішнього аудиту виконкому Новокаховської міської ради В. Сольський позначив як такі, що не оприлюднюються, тобто, «для службового користування».Ці розпорядження стосуються шкіл громади. Вони видані після проведення планового внутрішнього аудиту ефективності у відділі освіти Новокаховської міської ради згідно розпорядження міського голови № 243-р від 02.09.2020 р. При цьому директорів шкіл примушують «виконати розпорядження міського голови», яких навіть не показують. Що виявив аудит – таємниця за сімома печатями. Між тим це публічна інформація, оскільки стосується використання бюджетних коштів.

На думку голови міської організації Вільної профспілки працівників освіти і науки Тамари Захарченко, міська влада хоче взяти під повний контроль директорів шкіл. Вони й раніше не відрізнялися бійцівським характером, щоб відстоювати права освітян. А тепер багатьох перевели на строкові договори, тож вони у повній залежності.

Колдоговори – під диктовкуІ от уже начальниця відділу освіти Новокаховської міської ради Лілія Микитенко розпорядилася, щоб усі колективні договори, укладені в закладах, давали на перевірку юристу відділу, який буде відносити їх на повідомну реєстрацію в управління праці і соціального захисту населення. Але ж статтею 6 закону України «Про колективні договори та угоди» забороняється будь-яке втручання, яке може обмежити законні права працівників та їх представників або заборонити їх здійснення, з боку органів представницької і виконавчої влади та господарського управління, політичних партій, роботодавців при укладенні та виконанні колективних договорів, угод.


Начальниця міськво Лілія Микитенко

Тобто, укладений у закладі колдоговір заноситься в УПСЗН і там його мають зареєструвати. А перевіряти сам текст, як це намагаються зробити нині, не в компетенції управління. Бо це вже буде порушенням ще двох законів – Цивільного кодексу і Кодексу законів про працю.
– Це повне беззаконня, – обурюється Тамара Захарченко. – Просто якийсь рабовласницький лад.

Директори стануть крайнімиСловом, адміністративна реформа в Україні тільки посилила чиновництво. До того ж, із прокуратури зняли загальний нагляд за дотриманням законодавства. Раніше прокурор міг написати припис на неправомірне рішення ради чи розпорядження голови і його відміняли. Нині це можна зробити лише через суд. А суди можуть тривати місяцями, а то й роками. А в цей час, як писав класик, «Васька слушает да ест».Між тим, ст. 19 Конституції України гласить: «Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

У підсумку директори шкіл, підписавши нав'язані начальством колдоговори, візьмуть на себе відповідальність за порушення закону «Про колективні договори і угоди». Ні міський голова, ні начальниця відділу освіти за це не відповідатимуть.

Замість профспілки – чашка кавиНорма про те, що профспілки виступають учасниками колдоговорів від імені найманих працівників, міститься не тільки в українському законодавстві. Це міжнародна норма, загальноприйнята в країнах Євросоюзу. В Україні ж вона закріплена у законах «Про профспілки», «Про соціальний діалог», «Про колективні договори і угоди» і в Кодексі законів про працю, де є цілий розділ з розписаним алгоритмом дій.

А в ст. 6 закону про колдоговори «Забороняється будь-яке втручання, яке може обмежити законні права працівників та їх представників або заборонити їх здійснення, з боку органів представницької і виконавчої влади та господарського управління, політичних партій, роботодавців при укладенні та виконанні колективних договорів, угод».


Вільна профспілка неодноразово організовувала протести освітян в Новій Каховці

– Учителям уже давно нав’язують думку, що їм профспілка взагалі не потрібна, – каже Тамара Захарченко. – Мовляв, навіщо вам платити членські внески, підіть краще чашечку кави випийте. Але навіть після багаторічного тиску не вдалося примусити усіх вийти із нашої профспілки. Тож вони вирішили взяти під контроль колективні договори. А значить, можна не передбачати в колдоговорі компенсацію працівникам за роботу, яку вони виконують понад норму. Раніше в договорах це обумовлювалося. Нині ж керівництво міськво хоче, щоб колдоговори були складені так, як потрібно їм, а не працівникам шкіл.

время 1.0287890434265