Додати новину ОСББ

Перерваний процес


  Гунько Олександр     04.09.2021    3874   

Майже курйозний випадок стався у Новокаховському міському суді. Один із суддів хотів покарати громадянина за відвідування відкритого засідання суду. Але порушником виявився сам суддя. Про це в соцмережі повідомив київський правозахисник Станіслав Батрін. Він є заступником голови Комісії з розслідування порушень прав людини в Україні.

Зрив судового засіданняТа про все по-порядку. Слідчий суддя Дмитро Червоненко перед початком слухань помітив у залі судових засідань вільного слухача, який не є учасником процесу. Відтак служитель Феміди запропонував чоловіку залишити зал. Послався на те, що розмір приміщення – 15,5 кв м. Це значить, що на час карантину в ньому може перебувати не більше 10 осіб.Вільним слухачем виявився блогер проєкту «Відкритий суд». Він відмовився покинути зал, пославшись на закон, який дозволяє у відкритому засіданні брати участь кожному громадянину. А те, що приміщення невелике, то це проблема не людей, а держави, яка має гарантувати всі умови для судочинства.
Суддя не став оголошувати засідання закритим, бо для цього не було підстав, а просто відклав засідання. І при цьому звинуватив вільного слухача у зриві судового процесу.

Але цим служитель Феміди не задовольнився. Він написав скаргу до Вищої ради правосуддя та заяву про злочин до Генерального прокурора України за «втручання у правосуддя».Однак член ВРП Сергій Болотін зробив висновок: «За результатами перевірки обставин, повідомлених суддею, не вбачається підстав для вжиття Вищою радою правосуддя заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів…» Тобто, виходить, що закон порушив сам суддя. Зокрема, право громадян на вільне відвідування відкритих засідань у судових процесах. Щоправда, С. Болотін про це прямо не пише, але його висновок говорить сам за себе.

Як має бути за закономГромадська організація «Відкрита Україна» в рамках проєкту «Відкритий суд» ще у 2016 році оприлюднила роз’яснення «Про судову практику застосування положень ч. 3 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині забезпечення права на проведення в залі судового засідання фотозйомки, відео- та аудіозапису з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів», – без отримання окремого дозволу суду».
У ньому, зокрема, сказано:

«Потрібно прийняти до уваги, що презумпцією відправлення правосуддя у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах є відкритість судового процесу, – що означає відкритий розгляд справи, відкритість інформації про справу як для сторін, третіх осіб та будь-яких інших осіб, право будь-яких осіб бути присутнім в залі судового засідання, вчиняти фотозйомку, відео- та аудіозапис судового засідання тощо. Як виняток з презумпції відкритості судового процесу, законодавство містить передумови до розгляду справи в закритому судовому засіданні за клопотанням сторони та з обов’язковим постановленням обґрунтованої ухвали суду з відповідним мотивуванням. Обмеження в застосуванні принципу відкритості судового розгляду справи мають виключний перелік, який не підлягає розширеному тлумаченню судом, суб’єктами владних повноважень чи іншими особами».

Як живуть служителі ФемідиЦікаво, що суддя Червоненко, згідно декларації за 2020 рік, отримав за основним місцем роботи 1009226 грн. Хто не зрозумів, повторюю: ПОНАД МІЛЬЙОН ГРИВЕНЬ. Він також є власником і співвласником трьох квартир в Новій Каховці. За останні три роки придбав 2 автомобілі Tesla вартістю 435459 та 720106 грн відповідно. Щоправда, друга автівка зареєстрована на юридичну особу за кордоном: CAPITAN AUTO LCC, що знаходиться за адресою проспект Платт, Клівленд, Огайо, США, 44104.
І це може собі дозволити рядовий суддя з невеликого провінційного містечка найбіднішої у Європі країни! Що вже говорити про суддів вищих інстанцій…Пригадую, ще за часів Ющенка знайомий юрист із Нової Каховки розповів мені свою історію.
Тоді шість чоловік з області послали вчитися на суддів до Харкова. Навчали два роки за європейськими методиками. Потім наш земляк з дипломом прийшов до голови обласного суду. «А ви мені й даром не потрібні», – сказав той. Чоловік зателефонував до Мін'юсту чиновнику, який курирував навчання. «Нічим не можу зарадити, – почув відповідь. – Ми посилаємо, Міносвіти навчає, а працевлаштовує третя гілка влади. Але по секрету скажу: 15 тисяч баксів – і ви суддя. За півроку відіб'єте». У юриста з європейським дипломом таких грошей не було. Тож він пішов на ринок торгувати різним дріб’язком.

Судді даром не потрібніУ ті часи судді отримували невелику платню. Тому й розвелися серед них «колядники». Потім з кожним новим президентом їх платню збільшували. Мотивація була нібито благородна: щоб не брали хабарі і здійснювали правосуддя чесно. Та на якість судочинства це ніяк не вплинуло. Тож недарма Європа і США постійно вимагають від України провести нормальну судову реформу. І кожна нова влада це обіцяє. Та нічого для цього не робить.
Тому судді знають, що вони непідконтрольні суспільству і можуть робити що завгодно «за внутрішнім переконанням», а не за буквою і духом закону.І це не дивно. Олігархічній системі влади судді даром не потрібні. Тільки за гроші. Аби можна було купити будь-яке рішення.
Але наша історія ще не закінчена. Адже за скаргою судді Дмитра Червоненка поліція Нової Каховки відкрила кримінальну справу. Так що чекаємо продовження новокаховського правового кардебалету.

время 0.062487840652466