Додати новину ОСББ

Виборча кампанія почалася з порушень


  Гунько Олександр     17.09.2021    2817   

Потенційні кандидати в народні депутати по 184-му виборчому округу почали піаритися задовго до виборчої кампанії. Проводили різноманітні заходи для населення, вітали зі святами, вивішували свої бігборди. Це робили Єгор Устинов, Геннадій Лагута, Ігор Токовенко та інші.

Без вихідних данихУсе це не підпадало під дію виборчого законодавства, оскільки офіційно передвиборчої кампанії не було. А будь-який громадянин має право займатися благодійністю чи рекламувати сам себе. Виборча кампанія стартувала тільки 1 вересня. І ось тут недосвідчені кандидати, як кажуть, попались. Бігборди зареєстрованих кандидатів Ігоря Токовенка і Катерини Одарченко, вивішені раніше в Новій Каховці, потрапили під дію виборчого закону. І виявилося, що вони встановлені з порушенням. А саме: на них не вказані вихідні дані.Так стаття 69 закону «Про вибори народних депутатів України» вказує: «Друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про замовника цих матеріалів, установу, що здійснила друк, або вказівку, що друк здійснено з використанням обладнання, що належить партії, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск».
А оскільки на бігбордах вказаних депутатів такої інформації не було, то поліція Херсонської області зафіксувала порушення.На правопорушників складені адміністративні матеріали за ст. 212-13 КУпАП «Виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск».

Відповідальність для обох сторінЗаступник начальника поліції Херсонщини Денис Захарченко пояснив, що відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення, зазначені з 212-7 до 212-21 статтях КУпАП. У Кримінальному кодексі України відповідальність за злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, зазначена у статтях 157 – 160 ККУ.

– Окремо звертаю увагу на недопустимість здійснення незаконного фінансування чи роздачі коштів або підкупу виборців. При цьому, ст.160 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність для обох сторін – того, хто пропонує гроші, і того, хто їх бере. Одержувачу коштів загрожує покарання від штрафу до 2-х років обмеження волі. Максимальне покарання для особи, яка вчинила підкуп, до 7 років позбавлення волі, - зазначив Д. Захарченко.

Гречка поза закономМи у свою чергу поцікавилися у координатора громадянської мережі ОПОРА в Херсонській області Євгена Гладкого, чи були випадки, коли за порушення виборчого законодавства когось із кандидатів притягували до відповідальності.

– Такі випадки були, але дуже рідкісні в масштабах країни, – каже Є. Гладкий. – А в Херсонській області я навіть такого не пам’ятаю. Бо довести факт порушення дуже складно, тому далеко не завжди це закінчується результатом. Довести, наприклад, факти прямого чи непрямого підкупу виборців – це досить складна процедура.
Разом з тим, експерт зазначає, що скажімо, проведення благодійних концертів як форма агітації дозволяється. Але при цьому такі заходи мають бути оплачені з офіційного передвиборчого фонду кандидата.– А от роздача продуктових наборів чи алкоголю взагалі заборонена, – підкреслює Є. Гладкий. – Це відразу підпадає під кримінальну відповідальність. То раніше масово роздавали гречку з консервами. Останнім часом такого практично немає. А якщо буває, то досить приховано, без афішування.
Експерт радить виборцям слідкувати за виборчим процесом і повідомляти про факти порушень правоохоронним органам.

У свою чергу поліція Херсонської області закликає учасників виборчого процесу не порушувати виборче законодавство. А громадянам пропонує у разі виявлення порушень повідомляти за телефоном «102».

Претенденти на депутатський мандатНаразі на проміжних виборах в окрузі №184 зареєстровано вже 6 кандидатів: Ігор Токовенко («Народовладдя»), Катерина Одарченко («Національна платформа»), Андрій Помазан («Нові обличчя»), Олег Баркаренко («Свобода»), Геннадій Лагута (Партія Ігоря Колихаєва «Нам тут жити»), Сергій Матвійчук («Команда Симчишина»).
До останнього часу інтригу тримає президентська партія «Слуга народу». Та й зрозуміло, чому. Адже виставити кандидата, який програє, означатиме іміджеві втрати для партії, яка й так повільно втрачає свій рейтинг. А не виставити кандидата – значить показати свою слабкість.

То от у херсонському інтернет-виданні МОСТ з’явилася інсайдерська інформація про те, що «слуги» планують висунути кандидатом діючого голову облдержадміністрації Сергія Козиря.Що ж, якщо так станеться, то це буде сильний хід. Адже в руках у губернатора – сильний адмінресурс. І хоча його використання, знову ж таки, заборонено законом, але усі можновладці завжди успішно використовували таке порушення. І, звісно, жодної відповідальності за це не несли.

Словом, на нас чекає новий захоплюючий виборчий трилер. А наскільки він буде чесним – залежить від громадянської свідомості виборців.

время 0.089789867401123