Додати новину ОСББ

Коли медики дочекаються підвищених зарплат


  Гунько Олександр     25.01.2022    11679   

24 січня у корпусі №2 Новокаховської центральної міської лікарні відбулися збори працівників, на яких генеральний директор Наталія Гончарова розповіла про деякі нюанси щодо виплати зарплати у перші місяці нового року. За її словами, нарахування платні персоналу здійснюватиметься у визначені терміни. Однак можуть бути затримки з виплатами, оскільки не відпрацьований механізм фінансування медзакладів за підвищеними ставками.

Згідно постанови Кабінету міністрів №2 від 12 січня, мінімальна зарплата лікарів має становити 20 тисяч грн, а молодшого медперсоналу – 13,5 тис.

Закриті збори з відкритою таємницеюА напередодні зборів до редакції сайту "Нова Каховка Info" звернулася медсестра одного з відділень вторинної ланки. Вона розповіла про те, що нібито начальство пропонуватиме всім писати згоди щодо «добровільного» переходу медиків на 0,5 або 0,75 ставки. Бо на підвищені зарплати нема коштів. Тому будуть скорочувати штати. Також медсестра просила прислати журналіста, щоб висвітлити цю ситуацію.

Автор цієї статті прибув на збори за кілька хвилин до початку. Актовий зал на другому поверсі вже був заповнений медпрацівниками лікарні.
– А ви хто такий? – до мене підійшов худорлявий чоловік, який представився виконувачем обов’язків медичного директора Юрієм Андрієвським. З ним була його заступниця Ольга Червоненко.Після того, як я пред’явив журналістську прес-карту, Юрій Маркович пояснив, що збори будуть закриті, оскільки на них обговорюватимуть лікарську таємницю. Тому просив мене покинути зал. Що за лікарська таємниця, він не уточнив.

Пам’ятаючи, одне із «золотих правил» журналістики – не втручатися у природний хід подій, – я вийшов із залу. У коридорі стояла генеральна директорка ЦМЛ Наталія Гончарова, яка підтвердила, що збори закриті, але пообіцяла пізніше дати мені коментар з цього приводу.

Будуть аудитори та оптимізаціяІз Наталією Яківною ми зустрілися після обіду. Вона пояснила, що на зборах працівників попередили про те, що зарплата нараховуватиметься, але в межах раніше затвердженого фонду оплати праці на 2022 рік. Нестачу коштів для підвищених зарплат має доплачувати Національна служба здоров’я. Про це було сказано під час селекторної наради міністерства, яка відбулася минулої п’ятниці. Однак механізму, як це буде реально, ще нема.

– Ми ще не знаємо, як нараховувати платню – з надбавками чи без надбавок. – каже Наталія Гончарова. – Але до того, як НСЗУ нам надасть кошти для нових ставок, до нас приїдуть аудитори, які перевірятимуть нарахування. Маємо також укласти договори з НСЗУ по 18 пакетах медичних послуг.Наталія Яківна не надала прямої відповіді, чи будуть переводити працівників на пів ставки або скорочувати.
– Для того, щоб виплачувати підвищені зарплати, повинна пройти оптимізація, – зазначила гендиректорка. – Бо на нашому підприємстві працює понад 600 осіб. Треба створити комісію, будемо переглядати роботу відділень: як вони працюють, як укладають договори з НСЗУ. І що робити тими відділеннями, які не отримують кошти від Національної служби здоров’я. Бо не на всі послуги можна укласти договори. Наприклад, паталого-анатомічна служба таких договорів не укладає. Вони ж не будуть кількість померлих оформляти на НСЗУ. Не знаю, що робити із ЛФК, фізіотерапією. Також НСЗУ оплачує не всі послуги лабораторії.

На думку Н. Гончарової, оптимізацію в лікарні треба було робити давно. Тобто, розрахувати кошти, які має підприємство, у тому числі від пакетів НСЗУ, і правильно ними користуватися.
– Чому цього не робили – не знаю, – каже керівниця закладу. – Тепер будемо виходити з того, які висновки зробить комісія. Хочеться лікарню підняти, зробити ремонт. Щось самотужки робимо, купуємо обладнання, крутимося.

Хто тут ангел-спаситель?– Ви своєю появою їм сплутали усі карти, – телефонує медсестра, яка просить зберегти її анонімність. – Ви – наш ангел-спаситель. У них був інший порядок зборів. Вони хотіли примусити нас написати заяви про перехід на пів ставки. Коли ви пішли, вони ще довго не починали збори, бо не знали, що говорити. Гончарова сказала: «Я знайду, хто викликав журналіста».
Жінка телефонувала з іншого телефону, бо боялася, що її гаджет прослуховують. За її словами, Н. Гончарова збирала своїх замів і керівників відділень ще в минулу п’ятницю на нараду. Там і озвучила необхідність переводити працівників на зменшення ставок. На завтра начальство нібито знову буде збиратися на нараду з приводу оплати праці.– Риба гниє з голови, – каже медсестра. – Вони там уже щось мутять з оптимізацією.
А мені після цього дзвінка стало сумно. Якщо люди чекають, що їм допоможе журналіст, то щось у нас іде не так. Адже в лікарні є своя профспілка, тож чому вона не стала для медиків ангелом-спасителем?

«Вони там усі зажралися»– Багато чого в нашій лікарні треба було давно переробити, – каже один із знайомих медиків ЦМЛ. – Такі відділення як ЛОР чи урологія взагалі не потрібні. П’ять ліжок – і досить. Відділення треба переформатувати. Зараз інший час, інші методи лікування. Це ж не радянські лікарні, коли хворий міг тиждень лежати і обстежуватися. Він має прийти у відділення уже обстежений. Три-п’ять днів після операції, якщо нема ускладнень, – додому. А на всякі там гланди має бути стаціонар одного дня. Прооперували – до вечора полежав, якщо все нормально, то до побачення. Так зараз весь світ працює.За словами лікаря, самі завідувачі відділень не зацікавлені в оптимізації чи реорганізації. Бо звикли працювати, як десятиліття тому. Деякі з них ведуть у своїх кабінетах приватний прийом пацієнтів за окрему плату. У них зранку під кабінетом уже сидять люди. Вони спочатку їх приймають, потім ідуть на обхід по палатах.
– Вони усі там уже зажралися, – каже лікар. – Розвели клановість, кумівство і все інше. І нічого не хочуть міняти – тільки кивають головами, а роблять своє. Ось наприклад: навіщо завідуючому відділенням окремий кабінет? Є ординаторська, там мають бути всі лікарі і завідувач. Він їх контролює і навчає. Так в усьому світі. Тому Гончаровій можна тільки поспівчувати. Вона вже зробила більше, ніж три її попередники разом взяті.

На його думку, колишня міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун діяла правильно, започаткувавши реформу медицини. Але на місцях багато чого перекручували. У первинці чимало гарних спеціалістів розігнали. Вони пішли у приватні клініки або поїхали за кордон. Тому медреформа пішла не так, а тепер усе суспільство розплачується.А відтак ми бачимо, як нинішня влада діє безпорадно. Спочатку обіцяє, потім починає робити абияк. За формулою: порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. За словами Наталії Гончарової, позаторік НСЗУ оплачувало 100% наданих послуг. Торік – 90%. А на нинішній рік обіцяють 80%. Це так звана глобальна ставка. Словом, однією рукою дають, іншою забирають.
Тож коли дочекаються медики підвищених зарплат – невідомо. А коли ми усі дочекаємося справжньої реформи медицини – і загадувати доремно. Це питання поки що суто риторичне.

время 0.049861192703247