Додати новину ОСББ

«Це не реставрація, а косметичний ремонт»


  Гунько Олександр     06.02.2022    8733   

Минулого тижня працівники КП «Екосервіс» почали ремонт фасаду будівлі по вул. Історичній, 52 в Новій Каховці. Під час будівництва міста це приміщення спорудили під дитячий садок. Та вже давно там не чути дитячих голосів. А під час виборчої кампанії до місцевих органів влади тут розміщалася міська територіальна виборча комісії. Тепер приміщення віддано Каховській районній державній адміністрації.

«Ми не господарі»У дворі будівлі перед входим стоїть автокран з довгою стрілою. На її кінці знаходиться спеціальна кліть для робітників. У ній працюють дві штукатурниці – замазують стіни. Поруч на землі стоять кілька робітників.
– А що тут буде? – запитую.
– Красу наводимо, – каже один із чоловіків.
– А у вас є дозвіл на реставрацію?
– О, починається, – розчаровано мовить робітник і відходить до машини. – Підіть он туди, – показує рукою на другий поверх будівлі, – там усе начальство, у них спитайте.


Заходжу до приміщення. Тут на обох поверхах зроблений євроремонт. У коридорах чисто і гарно. Піднімаюся на другий поверх, розшукую приймальню голови Каховської РДА Наталії Стаднік.
– Я не знаю, що це за люди і що вони роблять, – зізнається Наталія Владиславівна. – Ми ж не господарі, орендуємо будівлю у Новокаховської міської ради. Вибачте, у мене зараз буде колегія, я не можу з вами довго розмовляти.

Інструктаж для чиновників– Цей ремонт роблять за командою мера Нової Каховки Володимира Коваленка, – коментує голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва. – Без будь-яких дозвільних документів, без узгодження із органом охорони пам’яток історії і культури. Робітники мажуть цементним розчином орнамент. Причому як попало. Шматок орнаменту відвалився.За словами Тетяни Миколаївни, пів року тому в Нову Каховки приїздив начальник управління архітектури і містобудування ХОДА Григорій Ходін. Із місцевими чиновниками він саме біля цього фасаду проводив інструктаж, як потрібно ремонтувати подібні будівлі. Зокрема, має бути паспорт опоряджувальних робіт, де повинно бути розписано, які матеріали і фарби мають бути використані. Крім того, треба укласти охоронний договір із департаментом, написати технічне завдання, зробити паспорт оздоблення фасаду. До того ж має бути кошторис робіт. Тоді управління узгодить план ремонту. На цій зустрічі була і начальниця відділу капітального будівництва Світлана Гончаренко.

«Прибираємо грязюку, замазуємо тріщини»– Але вони пів року пальцем об палець не ударили, – обурюється Т. Євсєєва. – Руйнується карниз, випадають його секції. А тепер викликали бригаду, яка починає там усе зачищати. Це просто жах. КП «Екосервіс» має обов’язки займатися благоустроєм міста. Ремонт будівель в історичній частині міста повинні робити фахівці, а не ті, що мажуть парапети і бордюри. Головний вхід будівлі взагалі в аварійному стані. Його треба закрити, обв’язати канатиком, і ходити там не можна, бо карниз може впасти в будь-який час. А вони просто підмазали, як вбиральню на вулиці. Причому там штукатурка, на якій висить орнамент, глиняна і рихла. Її не закріпили, а просто зверху замазали цементним розчином.


Ось як робить влада "косметичний ремонт"

За роз’ясненням ми звернулися до директора КП «Екосервіс» Василя Нікуліна.
– А це не реставрація, а косметичний ремонт, – каже Василь Миколайович. – Прибираємо грязюку, замазуємо тріщини – і все.

Декларативний спосіб – у минуломуНагадаємо, забудова центру Нової Каховки між Дніпровським проспектом і вул. Героїв України, від вул. Першотравневої до вул. Маяковського знаходяться під охороною держави. Усі будівлі тут входять до пам’ятки містобудування, яким визнано у 2017 році історичну частину міста. Внесення їх до переліку об’єктів культурної спадщини означає, що ремонт у них є не реконструкцією, а реставрацією.
А вона має проводитися за погодження з органом охорони культурної спадщини – управлінням архітектури і містобудування ХОДА. Погодження передбачає розроблення відповідної документації, паспорту об’єкта і укладення охоронного договору. Ці будинки відтепер матимуть клас відповідності СС3 і проведення ремонтних робіт за декларативним способом забороняється. Це робиться за реставраційним завданням.


Так волонтери відновили орнамент на будівли дитсадку "Теремок"

Та схоже, можновладці Нової Каховки цього досі не зрозуміли. Тож і поводяться у місті, як чужинці, нехтуючи законами і нормами, руйнуючи те, чого вони не будували. Замість того, щоб повчитися у волонтерів і активістів, які дбайливо з року в рік відновлюють «кам’яні вишиванки» – витвори монументального мистецтва, передані нам першобудівниками. Напередодні 70-річного ювілею міста це особливо актуально. Щоб не відбути ювілейну дату «танцями-шманцями», а прикласти зусилля для збереження нашої спільної культурної спадщини.

время 0.11616206169128