Додати новину ОСББ

Дерибан коштів Ковідного фонду


  Гунько Олександр     07.02.2022    9774   

Українці вже давно підозрювали, що влада маніпулює зі статистикою хворих на COVID. Нещодавно Державна аудиторська служба закінчила перевірку витрачання грошей з так званого «Ковідного фонду». Державні аудитори знайшли там зловживань на мільярди гривень. Крім цього, їм вдалося встановити, що статистика по коронавірусу у низці лікарень штучно завищувалася, щоб медики могли отримати так звані «ковідні доплати».

Доплати за неіснуючих хворихУ підсумку лікарі, сфальсифікувавши дані за кількістю хворих на ковід, отримали мільйони гривень безпідставних доплат. 21 млн гривень було витрачено з березня по червень 2020 року на доплати медикам за «лікування» неіснуючих пацієнтів. І це тільки те, що вдалося виявити ревізорам державної аудиторської служби. А скільки ще всього не виявлено?Подібні фальсифікації з ковідною статистикою трапляються не вперше. Наприклад, у 2020 році в Дніпрі стався скандал через те, що обласний державний лабораторний центр штучно завищував статистику по коронавірусу. Керівництво області змушено було провести перевірку, яка все це й підтвердила. Але нікого не покарали за це!

На що пішли кошти фондуЗагалом же з понад 80 млрд грн ковідного фонду 12 млрд не використали. Зокрема, не закупили 3 млн доз вакцин. Відтак на медицину використали 19,4 млрд грн, а на соціальний захист 15,6 млрд. При цьому понад 25 мільярдів, або майже третина фонду, пішли на Велике будівництво автодоріг. Також кошти виділялися Пенсійному фонду, Фонду соціального страхування, на доплати поліцейським і нацгвардійцям тощо. Тобто, Кабінет міністрів крутив Ковідним фондом, як циган сонцем, розподіляючи кошти платників податків на свій розсуд і часто без будь-якого обґрунтування і належного контролю. Це також зафіксовано у звіті Рахункової палати.Ось один приклад. У серпні – вересні 2020 року місцеві бюджети отримали субвенції 1,7 млрд на реконструкцію і ремонт приймальних відділень в опорних медзакладах. Але станом на 1 січня 2021 року на двох третинах об’єктів не були завершені будівельні роботи, а жодний об’єкт не був зданий в експлуатацію. Їх доремонтовували протягом 2021 року, хоча кошти були перераховані ще у 2020-му і мали бути повністю освоєними.У Новій Каховці, до речі, у графік вклалися. Приймальне відділення у корпусі №2 Центральної міської лікарні урочисто відкрили 24 грудня у присутності самого прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. І як не дивно, воно працює! На відміну від Центру надання адміністративних послуг, який уже майже 5 місяців зачинений після помпезного відкриття на День міста в кінці вересня у присутності екс-губернатора Сергія Козиря, нині народного депутата.

Найбільші доплати – у керівниківЗагалом аудитори виявили порушень на 1,6 млрд грн. При цьому гроші на закупівлю кисню та кисневого обладнання були виділені лікарням тільки у жовтні-листопаді 2020 року.
А пам’ятаєте, як президент Володимр Зеленський обіцяв медикам за роботу з ковідними пацієнтами 300% доплат? Так ото, 43% медиків отримали за 2020 рік менше 10 тисяч грн доплат. Зате 1% отримав понад 180 тисяч. А все через те, що рішення про надбавки встановлює керівник медзакладу. Тож комусь він міг «намалювати» 50%, а комусь усі 300%. Причому навіть тим, хто ніякого стосунку до ковідних хворих не мав. Зазвичай, найбільші доплати отримували самі керівники та їхні заступники.Наприклад, директор КНП «Херсонська обласна інфекційна лікарня ім. Г. І. Горбачевського» Херсонської обласної ради щомісяця отримував додатково понад 60 тисяч. А рекордсменом цього «списку Шиндлера» є директорка КНП «Миколаївський обласний центр лікування інфекційних хвороб». Вона щомісяця сама собі «малювала» майже 90 тисяч. У грудні 2021 року обласна рада розірвала з нею контракт.

Висновки для урядуІ це тільки звіт за неповний 2020 рік. А головні висновки аудиту такі:
«1. КМУ не забезпечено своєчасного й ефективного фінансового забезпечення необхідних заходів, спрямованих на боротьбу з COVID-19 та його наслідками, зокрема тестування на COVID-19 і вакцинації населення, які у світі стали першочерговими заходами для запобігання поширенню пандемії, а також забезпечення закладів охорони здоров’я киснем і обладнанням
2. КМУ не забезпечено оперативного ухвалення і погодження рішень про спрямування коштів на боротьбу з COVID-19 та його наслідками, належної координації діяльності центральних органів виконавчої влади для своєчасного, повного і результативного використання цих коштів».А мені пригадався випадок із жителем Нової Каховки і квітні 2020 року, коли він лікувався від коронавірусу в Херсонській обласній інфекційній лікарні ім. Г. Горбачевського. Тоді в соцмережах з’явилася публікація про збір коштів на дороговартісне лікування земляка.

Головний лікар закладу Володимир Мітковський тоді прокоментував цю публікацію так: «Біовен, про який пишуть у соцмережах, – це препарат, який являє собою білкову фракцію плазми крові, і діюче начало там – антитіла до будь-яких бактерій і вірусів. Тобто він оригінальний. Такий препарат дорогий: 50 г коштує приблизно 2 тис. грн, а на добу треба 300 – 400 г. Але він не входить до переліку, рекомендованого Міністерством охорони здоров’я, і ми його не закуповуємо».А в грудні 2021 року гуманітарна комісія Новокаховської міської ради бурхливо обговорювала звіт гендиректорки Центральної міської лікарні Наталії Гончарової. Тоді прозвучали запитання депутатів, чому деякі хворі платять за лікування від ковіду по 50-60 тисяч. Але виразноъ відповіді народні обранці так і не дочекалися.
Мабуть, ми не дочекаємося ы реакції правоохоронців на всі ті порушення, які виявила Рахункова палата.
Ось посилання на її звіт:
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/viewer.html?pdfurl=https%3A%2F%2Frp.gov.ua%2Fupload-files%2FActivity%2FCollegium%2F2021%2F33-1_2021%2FZvit_33-1_2021.pdf&clen=1611353&chunk=true

время 1.0231490135193